Rodeo Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Rodeo Nedir Nasıl Yapılır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiModern rodeo, Meksika köklerine sahip bir Amerikan buluşudur. Profosyonel rodeoda yedi standart etkinlik vardır. Roughstock etkinlikler değerlendirilir ve en çok puanı alan yarışmacı birinci olur. Zaman ayarlı etkinliklerdeyse saate karşı yarışılır ve en hızlı olan kazanır. Profosyonel Rodeo Kovboyları Birliği (PRCA) bu sporun başlıca yönetim kuruludur. Las Vegas’ta gerçekleştirilen Ulusal Rodeo Finalleri, bu sporun ABD’deki en prestijli etkinliğidir.

Yarışçı Profili

Her rodeo etkinliği farklı yetenekler gerektirir. Roughstock etkinlikleri en zorlu fiziksel etkinliklerdendir ve büyük bir güç, çeviklik, ve aynı ölçüde cesaret ister. Kementli etkinlikler ise çeviklik, hız, güç ve zamanlamaya bağlıdır.

Arena

Rodeo, etrafı çevrili toprak bir alanda yapılır. Arenanın büyüklüğü için herhangi bir standart yoktur. Açık havada ya da kapalı mekanda olabilir. Bir uçta yarışmacıların hazırlandığı bucking chute vardır. Yarışmacı hazır olduğunda, arenanın içine doğru bir kapı açılır. Roping chute ise arenanın diğer köşesindeki üç taraflı bir ağıldır; zaman ayarlı yarışlarda hayvanları yüklemek için kullanılır.

 

Rodeonun Kuralları

Roughstock etkinlikleri üçe ayrılır: Eyersiz, eyerli ve boğa yarışı. Yarışmacılar sadece tek ellerini kullanabilir; diğer elin kullanımı diskalifiyeye yol açar. Zaman ayarlı etkinliklerse dört adettir: Buzağı güreşi, fıçı yarışı, bağlamak, takım halatı. Fıçı yarışı etkinliğinde bucking chute önündeki bir bariyer, çiftlik hayvanlarının öne geçmesini engeller. Bariyeri kırmak zaman cezasıyla ödenir.

Puanlama

Roughstock etkinlikleri, en az sekiz saniye diskalifiye olmadan atın üzerinde kalabilmeye göre değerlendirilir. Her biri atı ve yarışmacıyı 25 puan üzerinden değerlendiren iki veya dört tane jüri vardır. Kusursuz bir yarış 100 puan değerindedir.

Rodeo Teknikleri

Tüm rodeo etkinliklerinde binicilik yeteneği olmazsa olmazdır. Fakat, takım halatı ve bağlama yarışları eyer üzerinden yapılacak kement numaralarında fazladan uzmanlık ister.

 

Fıçı Yarışı : Aslen bir kadın etkinliği olan fıçı yarışında yarışmacı, üçgen oluşturmuş üç fıçının etrafında bir çemberi koşar.

Bağlama : Bir buzağıyı kementle yakalamaya ve bacaklarını birbirine bağlamayı içerir. Buzağı, altı saniye boyunca bağlı halde kalmazsa yarışmacı diskalifiye olur. Kenarda Binici, buzağıyı yakalamaya çalışırken eyerden kalkmak zorunda kalabilir.

Boğa Yarışı : Boğa yarışı, biniciliğin, boğanın üzerinde kalabilmek için sadece kalın bir ipin kullanıldığı eyersiz biçimidir. Bu etkinlik koordinasyon ve cesaret gerektirir.

Rodeo Tarzı

Tarz, modern rodeonun önemli bir parçasıdır. Biniciler hasırdan ya da keçeden yapılmış geneleksel bir kovboy şapkası takar. Gerçek bir kovboy, etkinlik sırasında şapkasını asla düşürmez.

 

Yorumlar

Free Porn Video