Reye Sendromu Nedir? Neden Olur? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Reye Sendromu Nedir Neden Olur Belirtileri Ve TedavisiReye sendromu son derece nadir görülen, ama zamanında fark edilmezse ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Genellikle ateşli bir hastalığın –özellikle suçiçeği ya da grip – hemen sonrasında, çocuğun ateşini düşürmek için asetilsalisilik asit içeren ilaçlar (aspirin) verildiyse ortaya çıkar. Henüz bilinmeyen bir nedenle beyin ve karaciğerdeki dokular hasar görür. Hastada metabolizma sorunları varsa, kramp nöbetleri ya da kusmaya karşı ilaçların da bu hastalığı tetiklemesi mümkündür.

Belirtiler: Ateşli bir hastalık geçirdikten sonra çocuğun yeniden ateşi çıkar ve kusar. Bilinci, beyin zarı iltihabına benzer bir şekilde, beyindeki bir ödemden dolayı bulanıktır. Kramp nöbetleri ve solunum zorlukları baş gösterir ve sonunda solunum tamamen durabilir.


Doktora Gitmek Gerekir mi:
 Reye sendromu şüphesi varsa, hemen bir doktora ya da acil servise haber verilmesi ve çocuğun hastaneye götürülmesi gerekir. Çocuk yoğun bakıma alınır. Bu hastalığa karşı belli bir tedavi yoktur. Erken aşamalarında iyileşme mümkün olabilir. Yıllardan beri ateş düşürmek için parasetamol ya da ibuprofen kullanıldığından, Reye sendromu artık hemen hemen hiç görülmemektedir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video