Radius Başı Çıkığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

 

Radius Başı Çıkığı Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında BilgiBir ila dört yaş arasındaki küçük çocuklarda, yetişkinlerle ortalıkta güreşip oynarken sıklıkla bir radius başı çıkığı (dirsek distorsiyonu, Chassaignac sendromu) meydana gelebilir. Çocuğu sadece kolundan tutup havada döndürdüğünüz ya da inatla yere çöken bir çocuğu bileğinden asılıp hızla çektiğiniz zaman ön kol kemiklerinden biri olan radius kemiği, onu el bileğinde tutan eklem bağlarının arasından kayabilir ve radius sinirine bastırır. Kol birdenbire felç olmuş gibidir: Çocuk açık kolunu hareketsizce, el ayası içeri bakacak şekilde sarkıtır ve kendi başına ağzına doğru kaldıramaz. Kolunu kıpırdatmaya çalışırsanız, çok canı acır.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Kolda birdenbire felç hali 2) Kol gevşek bir şekilde aşağı sarkar 3) Başka biri kolu hareket ettirmeye çalıştığı zaman, çocuğun canı acır,

Doktora Gitmek Gerekir mi: Lütfen çocuğun çıkığını kendi başınıza yerine yerleştirmeye çalışmayın. Bunun yerine, çocuğunuzu olabildiğince çabuk doktora ulaştırın.

 


Doktorunuzun Yapabilecekleri:
 Doktor deneyimli bir şekilde, birkaç el hareketiyle çocuğun kolunu çevirerek yerine oturtacaktır. Kaza ve düzeltme işlemi arasında geçen zaman ne kadar kısa olursa, müdahale o kadar kolay olur. Daha sonra çocuğunuz yeniden kolunu oynatabilir. Kemik birkaç kere yerinden çıkarsa, kemiği bilekte tutan bağlar o kadar aşınır ki, bir ameliyat gerekebilir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Çocuğunuzu asla eline ya da bileğine asılarak yukarı çekmeyin. Çocuğunuzu havada döndürmek istiyorsanız, ellerinden değil, kolunun üst kısmından tutun. Çocuk parkına gittiğiniz zaman, çocuğunuzun tırmanma aletlerinden sallanırken, iskeleyi iki eliyle birden kavramasına özen gösterin. Aksi takdirde, asıldığı yerden kayarsa, radius başı çıkabilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video