Pırasanın Faydaları, Zararları Ve Özellikleri Nelerdir? Yetiştiriciliği

 

Pırasanın Faydaları, Zararları Ve Özellikleri Nelerdir YetiştiriciliğiZambakgiller (Liliaceae) familyasından, soğanla yakın akraba olan ve çoğu kez kış sebzesi olarak değerlendirilen tarım bitkisi. Çok kesin olmamakla birlikte kokusu soğanı andıran bu soğuğa dayanıklı bitki pek çok ülkede yaygın olarak yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Anayurdunun Orta ve Doğu Akdeniz ile Yakındoğu olduğu kabul edilir. Bu bölgelerde çok eski çağlardan beri tarımı yapılan pırasanın firavun mezarlarından çıkarılan bulgulardan Mısırlılarca kullanıldığı anlaşılmıştır. Avrupa’ya ise Romalılar tarafından yayıldığı sanılmaktadır. Pırasa ikiyıllık bir bitkidir. İlk yıl birbiri içinden çıkan ince uzun yapraklardan oluşur.

Yapraklar sapsızdır ve kın biçimindeki geniş tabanları üst üste binerek etli bir sap ya da kın gövde oluşturur. Botanik açısından gerçek gövde olmayan bu beyaz gövdelerin çapı 1.5 cm ile 6-8 cm arasında değişir; uzunluğu ise çeşide bağlı olarak farklılık gösterir. Bazı çeşitlerde gövdenin tabanı şişkinleşerek bir soğancık oluşur. Gövdenin yani yaprak kınlarının bittiği noktada yapraklar birbirinden ayrılarak açılır. Bitkinin sebze olarak yenen bölümleri bu km gövde ve yapraklarıdır. Ertesi yıl ise yaprakların arasından uzun bir çiçek sapı çıkar ve bu sapın ucunda çok sayıda çiçeği kapsayan beyaz ya da leylak renkli, yuvarlakça iri bir çiçek kümesi oluşur.

Tohumları küçük, koyu siyah renkli ve üstleri girintili çıkıntılıdır. Pırasa ikiyıllık bir bitki olmakla birlikte, tohumluk olarak yetiştirilenler dışında birinci yılın sonunda hasat edilir. Serin iklimli yerleri sever, en iyi gelişmeyi nemli, humuslu topraklarda gösterir. Pırasanın yazlık ve kışlık olmak üzere başlıca iki çeşidi vardır. Açık yeşil renkli yumuşak yapraklara sahip olan birinci çeşit soğuğa dayanıklı değildir; buna karşılık koyu yeşil renkli, sert yapraklarıyla ayırt edilen öbür çeşidi soğuğa çok dayanıklıdır. Pırasa çok tüketilen bir sebzedir. Bileşiminde A, B1, B2 ve C vitaminlerinin yanısıra kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum gibi mineRaller de bulunur. En çok zeytinyağlı yemeği ve çorbası yapılır.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video