Periyodik Sistem Nedir? Tarihçesi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

 

Periyodik Sistem Nedir ? ; Bileşik ve karışımların temel bileşeni olan elementler, tarihsel süreçte zamanla keşfedilmiştir. Tarihi kaynaklar 1869 yılında yaklaşık 63 tane elementin bilindiğini belirtmektedir. Günümüzde doğada bulunan element sayısının 90 civarında olduğu bilinmektedir. Laboratuvar ortamında üretilen yapay elementlerle birlikte toplam element sayısı, 118’dir. Elementlerin incelenmesinde kolaylık olması için elementler gruplandırılmış ve bu şekilde birçok element tablosu oluşturulmuştur.

Periyodik Sistem Nedir ?

Elementleri özelliklerine göre gruplandırma ilk çağlardanPeriyodik Sistem Nedir? Tarihçesi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi,periyodik sistem ve özellikleri, periyodik cetvel çeşitleri ,periyodik sistem tarihçesi, periyodik cetvel pdf ,periyodik cetvel isimleri, periyodik sistem özet ,periyodik tablo metaller ,tübitak periyodik cetvel beri yapılagelen bir çalışmadır. İlk çağlarda doğada toprak, su, hava ve ateş olarak dört temel elementin olduğu iddia ediliyordu. Zamanla bunların element olmadığı anlaşıldı. 1800’lü yıllarda kimi zaman elementlerin fiziki özellikleri, kimi zaman kimyasal özellikleri göz önüne alınarak bilinen elementler gruplandırılmıştır. Bu gruplandırmalar sonunda bilim insanları çok farklı tablolar hazırlamıştır. Tablolarda bazı özelliklerin periyodik olarak tekrar etmesi sebebiyle bu tablolara elementlerin periyodik tablosu (periyodik sistem) denir. Tarih boyunca oluşturulan bazı periyodik sistemler ve özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

Periyodik Sistem Nedir ?; Johann Wolfgank Döbereiner (Yohan Volfkank Döberaynar) : Benzer özellik gösteren elementleri üçerli gruplar halinde göstermiştir. Döbereiner’a göre lityum, sodyum ve potasyum benzer özellikler gösterdiği için aynı grupta yer almıştır.

 

Tags: Periyodik Sistem Nedir ?,Periyodik Sistem Nedir ? Tarihçesi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi,periyodik sistem ve özellikleri, periyodik cetvel çeşitleri ,periyodik sistem tarihçesi, periyodik cetvel pdf ,periyodik cetvel isimleri, periyodik sistem özet ,periyodik tablo metaller ,tübitak periyodik cetvel

 

Yorumlar

Free Porn Video