Pelin Otunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Nerede Bulunur?

 

Pelin Otunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir Nerede BulunurAcıpelinotu olarak da bilinir. Asteraceae familyasından çokyıllık otsu bitki. Anayurdu Avrupa’dır. Anadolu’da da yabani olarak yetişir. Adını (Artemisia) Eski Yunan dininde vahşi hayvanlar, av, bereket, erdenlik ve doğurganlık tanrıçasından alan bir bitkidir. Pelinotu, 120 cm’ye kadar uzayabilen grimsi ya da beyazımsı yeşil renkli parçalı yapraklar ve yeşilimsi çiçeklerle donanmıştır. Bu .yeşil çiçekler sonra sarı renge dönüşür. Yapraklı ve çiçekli dalları bileşimindeki uçucu yağ ve acı maddelerden (absentin) ötürü kuvvet verici, iştah açıcı, ateş düşürücü ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Çok yüksek dozlarda kullanıldığında kurt düşürücü etkisine de rastlanmıştır. Ancak bileşimindeki uçucu yağdan ötürü yüksek dozlarda kullanıldığında zehirlenmelere yol açar.

Avrupa’da pelinotundan hazırlanan Absentin içkisi üretimi de sonradan bu nedenle yasaklanmıştır. Absentin yağı harici olarak ağrıları dindiren bir etkiye sahiptir. Ayrıca kurt öldürücüdür. Bulantı ve baş dönmesinde etkilidir. Terkibinde A ve B vitamini olduğundan iştah açıcıdır. Uyarıcı ve antiseptik özelliği ile dikkat çeken pelinotu çok miktarda asla kullanılmamalıdır. Bileşiminde Thuyon (az zehirli bir madde), Thuyol, Artabsin, Anabsinthin, Azulen ve Sesquiterpen laktonları içeren eterli uçucu yağ, flavonlar, phenolkarbon asitleri, absinthin içerikli acı madde ve tanen vardır. Güçlendirici, gaz söktürücü, kurt düşürücü, iltihap giderici, antidepressiftir. Pelinotu halk arasında iştah açıcı, kuvvetlendirici ve ateş düşürücü olarak kullanılır.

Eski Mısır’da Ebers Papyrüsü (M.Ö. 1500)’nde kayıtlı olan pelinotu, Eski Antik Yunan’da sarılığa karşı kullanılırdı. Yunanlı hekim Dioskorides, pelinotunu mideyi ve kuvvet verici olarak kullanmıştır. Pelinotunun, mideyi olarak kullanılması bugün tıptada bilinir. Pelinotunun dozu 2-15 gr. olup, bu miktarları asla geçmemelidir. Bu miktarın dışında bileşimindeki uçucu yağ, oleum absinthii nedeniyle şiddetli zehirlenme yapar. Bu nedenle, mide ve bağırsak ülseri olan ağır hastalar kullanmamalıdır. 5 gr. pelinotu, 5 gr. mayıs papatyası, 1/2 litre kaynar suyla 10 dakika demlenip günde bir fincan içmek suretiyle tüketilirse kuvvet verici ve iştah açıcı etki-sinden yararlanılır.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video