Paten (Buz) Hokeyi Nedir? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Paten (Buz) Hokeyi Nedir Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiPaten hokeyi hızlı ve heyecanlı bir oyundur. İki türü vardır: Salon ve in-line. iki takımın top ya da puck’la diğerinin kalesine gol atmaya çalıştıkları benzer taktik ve ilkelerle oynanırlar. Saha ve malzemeleri farklıdır. Salon hokeyi güney Avrupa’da, in-line hokey ise Kuzey Amerika’da yaygındır. İngiliz Takımları, İspanya ve Portekiz gibi Latin ülkelerin devraldığı İkinci Dünya Savaşı’na dek, sporun uluslararası hakimiyetini ellerinde tuttular. Salon hokeyinin İspanya, İtalya, Portekiz, Arjantin ve Brezilya’da geniş bir izleyici kitlesi vardır. In-line hokey ABD’de ortaya çıktı ve buz hokeyi oyuncularına sezon dışında antrenman olanağı sağladı.

Yarışmacı Profili

Paten hokeyi çok hızlı bir spordur ve oyuncular zinde, çevik ve atılgan olmalıdır. Paten üstünde dengeye ihtiyaç duyarlar. Ani duruşlar, kalkışlar ve oyun boyunca dönüşlerin de bulunduğu karmaşık manevralar yapabilmelilerdir.

In-Line Hokey Malzemeleri

In-line ve salon hokeyi malzemeleri arasında farklılıklar vardır. In-line oyuncuları kask ve tekerleri hizall patenler kullanır. Daha uzun bir sopa ve puck ya da top kullanırlar. In-line kaleciler’ sektirmek için düz bir eldiven yerine yakalamak için kullanılan eldivenler takar.

 

Tekerlekli Patenler : In-line hokey patenlerinin çoğunlukla dört teker takılan (beşe de çıkabilir) metal gövdeleri vardır. Arkadaki tekerler öndekilerden geniş olabilir. Sıradan in-line patenlerindeki gibi tren bulundurmazlar.

Puck Ve Sopa : Oyuncular plastikten ya da başka bir malzemeden yapılmış 2.54-7 cm çaplarında sert bir puck ya da top kullanır. Sopa tahta, alüminyum, karbon alaşım ya da grafit olabilir.

Oyun Alanı

In-line hokey, buz hokeyi sahalarıyla aynı ölçülere sahip alanlarda oynanır. Salon hokeyi sahasının standart ölçüsü aşağıda gösteriliyor. Bu sahanın yuvarlak köşeleri vardır ve bir m yükseliğindeki bir duvarla çevrilidir.

 

Gol Ve Gol Ağzı : Kale yere sabitlenmez; ancak oyun sırasında yerinde duracak kadar ağırdır. Kale direkleri parlak turuncuya boyanır ve geri kalanı beyazdır. Kaleci 1.5 m çapında bir yarım daire içinde konumunu korur.

Salon Hokeyi

Salon hokeyi beşer oyunculu iki takım arasında oynanır (bir kaleci ve dört patenci -orta, kanat ve iki savunma). Bir takımın yedek kaleciyle birlikte en fazla 10 oyuncusu olabilir. Oyuncu değişiklikleri sıktır. Salon hokeyi maçları 25 dakikalık iki yarıda oynanır.10 dakikalık devre arası verilir. Ofsayt kuralları ülkeden ülkeye değişir, örneğin ABD’de ofsayt yoktur.

In-Line Hokey

In-line hokeyde de takımların sahada beş oyuncusu vardır. Takımlar en çok 14 oyuncudan oluşur. Maçlar beş dakikalık aralarla 20 dakikalık iki devrede oynanır. Beraberlik durumunda uzatmalara gidilir, sonuç değişmezse kazanan penaltılarla belirlenir. In-line hokeyin kuralları ofsayt olmaması dışında buz hokeyininkilere benzer. Daha akıcı bir oyun sağlar. Salon hokeyinde olduğu gibi oyuncular bilerek çarpma ya da fiziksel temas gibi fauller halinde ceza alır.

 

Yorumlar

Free Porn Video