Pankreas Ve Tiroit Bezinin Yapısı, İşlevi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

 

Pankreas Ve Tiroit Bezinin Yapısı, İşlevi Ve Özellikleri Hakkında BilgiOnikiparmak bağırsağının çevrelediği pankreas, midenin altında, karnın üst yarısının ortasındadır ve safra kesesiyle ortak bir çıkış kanalını paylaşır, sindirim enzimleri onikiparmak bağırsağına bu kanaldan akıtılır. Pankreas hem bağırsağa karbonhidrat ve proteinlerin sindirimi için gereken enzimleri sağlar, hem de kan şekeri düzeyinin düzenlenmesi için doğrudan kana verdiği hormonları (insülin ve glukagon) üretir. Yeterince insülin üretilmezse, diabetes mellitus (şeker hastalığı) oluşur. Tiroit bezi boyun bölgesinde, gırtlağın önünde ve altında bulunur.

Tiroit bezinin üretttiği hormonlar büyümeyi, fiziksel ve ruhsal gelişimi destekler ve bütün metabolizma süreçlerini düzenler. Tiroidin işlevlerini yerine getirebilmesi için, kişinin beslenme yoluyla yeterince iyot alması gerekir. Yeterince iyot alınmazsa, guatr oluşur. Guatrdan korunmanın en kolay yolu, düzenli olarak iyotlu tuz kullanmaktır.

Çocukların günde 40 ila 100 mikrogram iyoda gereksinimi vardır. Enzim ve hormonlar yetersiz iş görüyorsa ya da yanlış miktarlarda üretiliyorsa, genel olarak metabolizma hastalıkları söz konusudur. Vitaminler pek çok metabolizma sürecine etki ettiğinden, vitamin eksikliği hastalıkları da bu kategoriye girer.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video