Orta Kulak İltihabı Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Orta Kulak İltihabı Nedir Neden Olur Nasıl Geçer Belirtileri Ve TedavisiOrta kulak iltihabı (otitis media) bebek ve çocuklarda sık görülür ve burun-boğaz bölgesindeki iltihapların yukarı doğru yayılmasıyla ortaya çıkar. Genellikle virüsler olan mikropların çok uzun bir yol katetmesi gerekmez: küçük çocuklarda kulakla boğaz bölgesini birleştiren kanal olan östaki borusu henüz kısa ve dardır ve iltihaplanmalarda kolayca şişer. Böylece akıntı ve iltihaplı balgam orta kulakta birikir. Orta kulak iltihabı genellikle birdenbire başlar: Çocuk kuvvetli, zonklayan ağrılarla uykusundan uyanır. Ağrılar o kadar kuvvetlidir ki, çocuk acıdan ağlamaya başlar. Küçük çocuklar kafaların’ iki yana vurup, ağrıyan kulağını tutar. Orta kulak iltihabı olan bebekler huzursuzdur, iyi emmez ve ishalle ateş de görülebilir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Şiddetli kulak ağrısı 2) Ateş 3) Süt çocuklarında huzursuzluk, ağlama, bazen de ishal ve ateş

Bebeklerde orta kulak iltihabı fark edilmeyebilir: Bu gibi durumlarda kulak zarı patlar ve birikmiş akıntı kulaktan dışarı akar. O zaman ağrı kesilir. Çocuk zamanında ve doğru tedavi edilirse genellikle bir ila üç gün içinde ağrılar geçer. Ancak orta akıntısı uzun süre devam edebilir.

 

Komplikasyonlar: Her orta kulak iltihabında iltihabın kafatası kemiklerinden olan mastoideus hücrelerine bulaşması tehlikesi vardır. Bu mastoiditis tedavi edilmezse iç kulakta ve beyin zarında iltihaplanmalara (menenjit) neden olabilir.

Doktora Gitmek Gerekir mi: Lütfen en ufak bir orta kulak iltihabı şüphesi taşıyorsanız bile çocuğunuzu doktora götürün. Bebeğinizin ateşi ve belki ishali varsa, her deneyimli doktor kulakları da muayene edecektir.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktorunuz kulağın içine bakmasını sağlayan bir ayna olan otoskopla çocuğunuzun kulağını muayene eder ve kulak zarında iltihap olup olmadığını görür. Gerekiyorsa, çocuğunuza antibiyotik ve şişkinlikleri indirici burun damlası verecektir. Ağrılara karşı doktorunuz örneğin parasetamol içeren şuruplar ya da fitil yazabilir.

 

Sizin Yapabilecekleriniz: Orta kulak iltihabına karşı kulak damlaları işe yaramaz, çünkü bunlar sadece dik kulak iltihaplarma karşı etkilidir. Şişkinlikleri indirmek için burun damlası kullanmadan önce, evde hazırlanan deneyin. Çocuğunuzun cereyanda kalmamasına özen gösterin.

Evde Hazırlanan İlaçlar: Östaki borusundaki mukozanın şişkinliğinin inmesi ve kulağa yine hava gidebilmesi için, kızıl ışıkta tedavi, baş bölgesine buhar banyosu ya da çocuğa yüzde o,9’luk tuz çözeltisiyle soğuk buhar enhelasyonu (Pariboy©) deneyin. Dikkat: Kızıl ışık faydalı olacağı gibi, enfeksiyonu azdırabilir de! Alkol ya da soğanla kulak sargısı yapın.

Homeopat: Destekleyici olarak ilk gün iki saatte bir ağızdan beş damla Apis mellifica D3 verin. İkinci günden itibaren günde dört kez bir tablet Pulsatilla D4’ü biraz suda çözerek kullanın. Aynı zamanda kulağı sürekli sıcak tutmaya dikkat edin.

 

Yorumlar

Free Porn Video