Öpücük Hastalığı Nedir? Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında

 

Öpücük Hastalığı Nedir Nasıl Geçer Belirtileri Ve Tedavisi HakkındaHalk arasında öpücük hastalığı diye bilinen bu virüs enfeksiyonunun tıp dilindeki adı, enfeksiyöz mononükleoz’dur. Bu hastalık havadan geçen damlacıklar, özellikle ağızdan ağıza temas yoluyla bulaşır. Özellikle ana okulu yaşındaki ve okulun ilk yıllarındaki çocuklar bu hastalıktan etkilenir, ama yetişkinler de hastalık kapabilir. Öpücük hastalığı ağır bir yorgunluk ve kendini iyi hissetmeme haliyle, bazı vakalarda da ateşle başlar. Bu durum haftalarca sürebilir. En sonunda bütün lenf düğümleri şişer, karaciğer ve dalak büyür. Çenenin köşesindeki lenf düğümleri yumurta kadar olabilir ve dikkatle üstüne bastırıldığında acır.

Hastaların üçte ikisinde bademciklerin üstünde kalın, sarı bir pas tabakası görülür. Bu durumda hastalık cerahatli bir boğaz iltihabını, kızıl ya da kabakulağı andırır. Bu belirtilerin geçmesinden sonra, çocuğunuzun kendini yeniden tamamen iyi hissetmesi ve sürekli yorgunluk, enfeksiyonlara karşı savunmasız olma, performans düşüldüğü gibi hastalık etkilerinin tamamen geçmesi haftalar, hatta aylar sürebilir. Hastalığın aşısı yoktur, ancak geçirildikten sonra yaşam boyu bağışıklık kazanılır.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Bazen haftalarca sürebilen bir kendini iyi hissetmeme ve yorgunluk hali. 2) Özellikle boyunda, bezlerin şişmesi 3) Dokununca anlaşılan dalak büyümesi 4) Bademciklerde sarı tabaka

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuzun boynundaki bezler şişmişse, doktora gidin. Kesin teşhis koymak için, kanda virüslerin saptanması gerekir.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor bir kan tahlili yaparak kesin teşhisi koyar. Bu hastalığa karşı belli bir tedavi yoktur. Bakteriyel bir sorun varsa, doktor antibiyotik yazacaktır, ama hastalığın alerjik tepki oluşturması riskinden dolayı ampisilin vermeyecektir. Doktor size çocuğunuzun ne zaman yeniden ana okuluna ya da okula başlayabileceğini de söyler.

Sizin Yapabilecekleriniz: istiyorsa, çocuğunuzun yatakta kalmasına izin verin. Boğazına bir atkı sararak sıcak tutun. Kolay sindirilebilir yiyecekler ve bol içecek verin.

 

Evde Hazırlanan İlaçlar: Baldır sargısı ya da fitil kullanarak ateşini düşürün.

Komplikasyonlar: Nadir vakalarda streptokok gibi bakteri türlerinden kaynaklanan bir ikincil enfeksiyon ortaya çıkabilir ve kalp kaslarının iltihaplanmasına yol açabilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video