Öksürük Otu Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

 

Öksürük Otu Faydaları Ve Zararları Nelerdir Nasıl KullanılırAsteraceae familyasından, çokyıllık otsu bitki. Nemli alanlarda ve yol kenarlarında sıkça yetişen bir bitki. Alt yüzü beyaz tüylerle kaplı olan, uzun saplı ve parçalı yapraklarıyla ayırt edilir. Gövdenin ucunda tek olarak açan sarı çiçekleri vardır. Müsilaj içeren yapraklar öksürük kesici ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Astıma ve nefes darlığına, bronşit, soğuk algınlığı ve solunum yolu iltihapları tedavisinde kullanıldığı halk arasında bilinen ve bazı bölgelerde “deve tabanı” olarak nitelenen öksürükotu, ayrıca yaprak ve çiçeklerinin infüzyon yolu ile demlenerek kullanılması ile solunumu rahatlatır, doku iyileşmesini destekler.

Öksürükotu, 1 litre suya, 50 gr yaprak konularak kaynatılır ve günde bir fincan içilirse duyarlı mukoza zarlarını daha fazla zarar görmekten korur. Yeşil yaprakları içinde C vitamini ve bol miktarda mineral vardır. Öksürükotu ve anason birlikte alınır ise bu karışım balgam söktürücü olarak, çay gibi rahatlıkla içilebilir. Dayanıklı ve çokyıllık bir bitki olan öksürükotu 8 ile 20 cm boyunda olup, herhangi bir toprağa tohum olarak ekilebilir. Ayrıca körpe yaprakları salata olarak çiğ bir biçimde yenebilir.

Bu köklerden hazırlanan çay ateş, nefes darlığı, gut ve sara için rahatlıkla kullanılabilir. Taze yıkanmış yapraklar burkulma, her çeşit yanık, ağır yaralar için etkilidir. Bunun için öksürükotu yaprakları oklava ile tıpkı hamur açar gibi ezilir ve bu ezilmiş yapraklar yaraların üstüne temiz olarak kompres biçiminde uygulanırsa (günde birkaç kez) kısa zamanda şaşırtıcı bir iyileşme elde edilir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video