Okçuluk Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi, Teknikleri Ve Kuralları

 

Okçuluk Nedir Nasıl Oynanır Tarihçesi, Teknikleri Ve KurallarıGünümüzde okçuluk, avcılık ve savaşçılık kökenlerinden oldukça uzaklaşmıştır. Çağdaş bir spor olarak, genellikle yuvarlak bir hedefi vurup en yüksek puanı almak için birbiriyle yarışan iki ya da daha fazla okçu ile oynanır. Çoğu yarışma her birinde okçuların çok yönlülüklerini göstermek adına farklı mesafelerden atış yaptığı birçok aşamada gerçekleştirilir. Yuvarlak hedefler halkalarla işaretlenmiştir: Merkeze daha yakın olan halka daha yüksek puan getirir. Hayvan şeklindeki hedeflerde en yüksek puanlı olanlar gerçek bir hayvan için en ölümcül olan noktalardır. Okçuluk turnuvasını, daha önce belirlenen sayıda atış sonunda en yüksek puana sahip olan yarışmacı kazanır. Av ve savaş için okçuluk en az son 5000 yıldan beri uygulanmaktadır. Bir spor dalı olarak ise gelişimini askeri talimlere borçludur. Hepsi 70 m’lik dört Olimpik etkinlik bulunmaktadır: Tek erkekler, tek kadınlar, erkekler takım, kadınlar takım. Uluslararası Okçuluk Federasyonu (FITA) okçuluğun dünyadaki düzenleyici kuruluşudur ve 1931’den bu yana, yılda bir düzenlenen dünya şampiyonalarını gerçekleştirmektedir.

Sporcu Profili

Okçuların kollarını sabit tutabilmeleri, iyi bir nişan alma ve konsantrasyon yeteneğine sahip olmaları gerekir. Ancak bunlar, salt gereksinimler değildir. Baskının çoğu psikolojiktir — kazanmak için belirli bir puanı vurmak, antrenmanda yapılandan daha zordur.

Atış Alanı

Hedef okçuluğu salonda ya da açık alanda yapılabilir. Salon mesafeleri genelde 25 m ve 18 m’dir. Başka etkinlikler de bulunmaktadır: Açık alan okçuluğu, hedefi görmeyi zorlaştıracak şekilde yokuş yukarı veya yokuş aşağı atışları içerir. Kayak ya da koşu okçuluğunda, biatlona benzer şekilde, belirli bir bölüm kayıldıktan ya da koşulduktan sonra atış yapılır. Yarışmalarda az rastlanılsa da, sporun en saf şekillerinden biri de uçuş okçuluğudur. Burada hedef yoktur, amaç oku olabildiğince uzağa atmaktır.

 

Olimpik Yay : Genellikle açık alan okçuları tarafından en çok kullanılan bu yay türü, ayni zamanda Olimpiyatlar’da da kullanılır. Okçudan uzaklaşarak eğimlenen uçları vardır.

Uçuş Kontrolü

FITA turnuvalarında, okçuların 12 rauntta (toplamda 36 ok) 30-90m uzaklığındaki hedeflere atış yapmak için sabit süreleri vardır. Daha uzun mesafelerde puanlar altı atıştan sonra, kısa mesafelerdeyse üç atıştan sonra güncellenir. İki renge ya da aradaki çizgiye denk gelen bir ok daha yüksek puanı alır. Düşen veya hedefi delip geçen oklar, ancak belirgin bir iz bıraktıkları takdirde puan kazanır. Eşitlik halinde en yüksek puanlı atışı olan okçu kazanır.

Hedefte

Sağ gözü baskın olan okçular yayı sol elleriyle, sol gözü baskın olanlar ise sağ elleriyle tutar. Yüklemeden ateşlemeye kadar her atış 15-20 saniye tutar ama, yayı kaldırmak ve çekmek yorucudur, Okçular, atışlar arasında güçlerini koruyabilmek için yaylarını aşağıda tutar.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video