Nörodermit Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

 

Nörodermit Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında BilgiNörodermit endojen ya da atopik egzama ya da atopik dermatit olarak da adlandırılır. Bebeklerde kendini bebek egzaması (süt kabuğu) olarak gösterir. Cilt kalıtımsal olarak belli bakteri ve alerjenlere karşı aşırı hassastır. Nörodermit eğilimi olanlarda en sık rastlanan alerji tetikleyiciler ev tozu (toz akarının dışkısı), hayvan tüyleri ve ciltlerinin kepekleri, polenler ve besin maddeleridir. Ayrıca hastalığın seyrini belirleyen, kişiye özgü etmenler de vardır: Bunlar ruhsal sorunlar, stres durumları, çevre etkileri, pasif sigara içiciliği ya da atık gazlar olabilir. Bebeklerde nörodermit genellikle üçle altıncı ay arasında başlar. özellikle yanaklar, alın, kulakların arkası ve boyunda kendini gösteren, son derece kırmızı, akıntılı, kabuk bağlayan döküntü (egzama) şiddetle kaşınır.

Kaşıma sonucu egzama tabakalarına kir girer ve plaklar iltihaplanabilir. Daha büyük çocuklarda özellikle büyük eklem yerlerinde; dirsek, diz, el ve ayak eldemlerindeki ciltte değişiklikler görülür. Genellikle boyun bölgesi de etkilenir. Cilt döküntüsü buralarda kuru ve pulludur ve üstünde genellikle kaşıma izleri vardır. Soğuk mevsimlerde nörodermit kötüleşir. Hastayı kıvrandıran kaşıntı, özellikle de yün ya da sentetik giysiler cilde sürtündüğünde şiddetlenir. Gençlik dönemi boyunca da, egzama çeşitli kereler tekrarlayabilir ve cildin herhangi bir bölgesinde çıkabilir. Az egzama belirtisi olan dönemlerde, hastanın cildinin dikkat çekici derecede solgun ve kuru olduğu fark edilir.

Yaş ilerledikçe egzama döküntülerinin etkisi hafifler ve çocuk üç yaşına geldiğinde nörodermitin tamamen ortadan kalkması da nadir rastlanan bir durum değildir. Nörodermit kalıtım yoluyla geçen, tedavisi olmayan ve nedenleri henüz tam olarak anlaşılmamış bir hastalıktır. Egzama döküntüsünün ortaya çıkmasını tetikleyen pek çok etmen vardır. Döküntüyü tedavi etmek mümkündür, ama yeniden ortaya çıkacaktır. Bu yüzden mutlak tedavi sözü veren, ama sonuçta bir sürü paranızı almaktan başka bir şey yapmayan mucizeyi iyileştiricilere ve ilaçlarına karşı temkinli yaklaşın.

 

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Bebeklerde, özelikle yanaklar, kulakların arkası ve kaşlarda akıntılı, kaşıntılı döküntü. 2) Daha büyük çocuklarda özellikle büyük eklem yerlerinin kıvrımlarında kuru, pullu, kaşıntılı döküntü.

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuzda nörodermit olduğundan şüpheleniyorsanız, mutlaka doktora gidin. Lütfen nörodermit sorunu olan çocuğunuzu kendi başınıza, doktora danışmadan tedavi etmeye kalkmayın.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Nörodermit hastalığı için genel geçer bir tedavi planı oluşturmak mümkün değildir. Doktorla beraber, yıllar geçtikçe genellikle üstünde değişiklikler yapacağınız, çocuğunuza özel bir tedavi planı gerekir. Doktor size alerjenlerden olabildiğince arındırılmış bir ortam oluşturmanız ve çocuğunuzun cilt bakımını doğru yapmanız için önerilerde bulunacaktır. Akut bir egzama döküntüsünde doktor size antibiyotikler ve kortizon içeren kremler verebilir.

 

Bu kremleri sadece döküntüden etkilenen bölgelere sürmeniz gerekir. Özel olarak çocuğunuzun gereksinimlerine göre hazırlanacak bir homeopati tedavisi de işe yarayabilir. Bunun için homeopati eğitimi almış bir doktora danışın. Deniz kenarında ya da dağ tepelerinde hava değişikliği kürleri egzama döküntülerine iyi gelebilir. Doktorunuza bu tip bir hava değişikliğinin gerekip gerekmeyeceğini danışın.

Sizin Yapabilecekleriniz: Akut iltihabi döküntüyü olabildiğince engellemek için, eczaneden alabileceğiniz, parfümsüz ve içinde katkı maddeleri olmayan bakım kremleri, yağ dengesini sağlayan ve nemlendirici merhemlerle çocuğunuzun cildinin kurumasını önleyebilirsiniz. Kortizon sadece akut döküntülerde ve doktorun tavsiyesiyle kullanılmalıdır. Akut döküntülerde artık kortizon içermeyen, yine de reçeteyle satılan Pimecrolimus ya da Tacromilus gibi kremler de kullanılmaktadır. Kaşıntı dürtüsünü antihistaminik bir ilaçla hafifletmeye çalışın.

Almanya’da eczanelerde satılan Prager Wundersalbe’yi de, ince bir tabaka şeklinde sürerek denemeye değer. Bazı çocuklara günde bir kez kapsül olarak yutulan akşam sefası yağı vermek işe yarar (evening primrose oil adıyla Türkiye’de de eczanelerde satılıyor) Kaşın ırken cilde bakterilerin sızamaması için, çocuğunuzun tırnaklarının kısa ve temiz olmasına dikkat edin. Nörodermit stres durumlarında daha kolay kendini gösterdiğinden, çocuğunuzu sinirli hale getirebilecek şeylerden kaçınmaya çalışın: Yorucu hafta sonu gezileri, fazla radyo veya walkman dinlemek ve televizyon seyretmek ya da gameboy oynamak çocuğunuzu strese sokabilir. Çatışma ve ayrılık durumları, örneğin anne babanın boşanması da nörodermit döküntülerine yol açabilir.

Evde Hazırlanan İlaçlar: Akut döküntüler de önce doktorun verdiği merhemi sürün, daha sonra normal çay emdirilmiş (lütfen bırakın sargı çayı uzun bir süre emsin) ıslak sargılar sarın. Akıntılı döküntüler de buğday kepeği banyosu işe yarayabilir. Daha sonra döküntülü yerlere eczaneden alabileceğiniz, pantenol içeren merhemleri ince bir tabaka halinde sürün. Döküntülü yerin havayla temasını kesecek yağlı merhemler kullanmayın, bunlar döküntüyü ancak kötüleştirir.

Kuru egzamada çocuğunuzun cildi için duş almak banyo yapmaktan iyidir; çocuğunuzun en fazla haftada bir kez, kısa bir banyo yapmasına izin verin (su sıcaklığı 35 °C). Banyo suyuna cilde kaybettiği yağı geri kazandıran bir banyo şampuanı katın. Bu, eczaneden alabileceğiniz yağlandırıcı bir banyo şampuanı ya da bir kaşık zeytinyağı olabilir. Çocuğunuzu yıkarken alkali içermeyen, çok hassas diller için geliştirilmiş sabun kullanın. Banyo ya da duştan sonra çocuğunuza kısa süreliğine soğuk suyla duş aldırın.

Döküntüler çok kaşınıyorsa, haftada iki kez, 37°C sıcaklığında suya yağlandırıcı banyo şampuanı katarak çocuğunuza banyo yaptırın. Böylece çocuğun cildi yumuşar ve gözenekleri açılır. Daha sonra çocuğunuzu pantenol ya da omega yağları içeren, eczaneden alabileceğiniz bir merhemle kremleyin. Kaşıntı çok kötüyse, eczacınıza merhemin içine yüzde 2 ila 5’lik üre eklemesini rica edin. Bazen serin, ıslak su kompresleri de kaşıntıyı hafifletir.

 

Yorumlar

Free Porn Video