Nezle Nedir? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Nezle Nedir Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Belirtileri Ve TedavisiNezle (rinit, rino faranjit) en sık görülen hastalıktır: Küçük çocuklar yılda dokuz kere nezle olabilir, yuva çocuklarında bu sayı on ikiye bile çıkabilir. Çocuklar neredeyse bir enfeksiyondan diğerine geçer. Okul çocuklarında yılda altı yaka görülebilir. Yetişkinler yılda ortalama üç ila beş kez nezleye yakalanır. Nezle neredeyse her zaman üst solunum yollarını kaplar. Hastalık nedeni, vakaların yüzde doksanında, havadaki damlacıklar yoluyla taşınan virüslerdir. Nezle hissedilir hale gelene kadar, bazen sadece saatler, bazen bir iki gün geçer: Her şey boğazda hafif bir kaşıntıyla başlar, sonra hapşırma ve sulu, berrak bir sıvıyla burnun akması gelir.

Burun ve gırtlak mukozası kızarır ve şişer. Sümük gitgide daha koyu ve sarımsı bir hal alır. Burundan nefes almakta zorlanırsınız. Bebeklerde emme güçlüğü yaşanabilir. Bebekler ve küçük çocuklarda birkaç günlüğüne yüksek ateş görülebilir. Nezle sekiz on gün arası bir zamanda geçer. Aylarca süren bir nezlenin nedeni burun direğinde bir eğrilik, sinüzit ya da bir alerji olabilir. Doktor hastalığın nedenini araştıracak ve temelde yatan hastalığı tedavi edecektir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Hapşırma 2) Burun akması 3) Sümük önce sulu ve berrak, sonra daha koyu ve sarımsı

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Bebeklerde nezleden kaynaklanan emme sorunları kesinlikle doktora gitmek için yeterli nedendir. Nezle iyileşmeden iki haftadan fazla sürüyorsa yine doktora gitmek gerekir. Doktor, virüs enfeksiyonuna eşlik eden bir bakteri enfeksiyonunun, yani bir süper enfeksiyonun söz konusu olup olmadığını saptamak için bir sürüntü alacaktır.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor birkaç gün için, burundaki tıkanıklığı açacak bir burun damlası verebilir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Birinci kural: Bol temiz hava. Ateşi olmadığı sürece, çocuğunuzu bolca açık havaya çıkarın. Bebekler, hava 7°C’nin altına düşmediği sürece, kışın bile gündüz dışarıda ya da en azından açık pencerenin yanında uyumalıdır. Bebeğinizi kalın giydirin ve kulaklarının iltihaplanmaması için, dışarı çıkarken her zaman başına bir bere takın! Burnunu temizlemek için pamuklu çubuklar ya da sümük emici aletler kullanmayın, ucunu kıvırdığınız bir kağıt mendil ya da pamuk iyidir.

 

Küçük ve ana okuluna giden çocuklara burunlarını silerken yardım edin: Bir burun deliğinin üstüne bastırın ve diğerine “sümkürsün.” Burnu yanlış silmek sümüğün orta kulağa doğru itilmesine neden olur ve bir orta kulak iltihabına yol açabilir. Çocuğunuzun burnunu silerken sadece bir deliğini kapalı tutun; böylece sümük dışarı akabilir. Bununla karşılaştırıldığında, burnu hiç silmemek ve sümük rahatsız ettikçe burnunu çekip durmak bile daha iyidir.

Evde Hazırlanan İlaçlar: Burun mukozasındaki şişliğin inmesi için kendi yaptığınız burun damlasını ya da mercan köşklü tereyağ kullanabilirsiniz veya doktorun verdiği burun damlasından faydalanırsınız.

Dikkat: Kimyasal burun damlaları mukozayı fazla kurutarak zarar verebilir! Mercan köşklü tereyağı ayrıca sürekli burun akmasından dolayı yara olan burun ve dudak derisine de iyi gelecektir.

Homeopati: Nezlede destekleyici olarak kullanılabilecek pek çok homeopati ilacı vardır: Örneğin sürekli burun akmasına karşı her iki üç saatte bir beş globuli Allium cepa D3 ya da koyu kıvamlı sümüğe karşı günde üç kez beş globuli Kalium bichromicum D6 kullanılabilir. Bebeklerde günde üç kez beş globuli Sambucus D3 işe yarar.

 

Yorumlar

Free Porn Video