Namazın Kılınış Şartları Nelerdir? Hakkında Bilgi

 

Namazın Kılınış Şartları Nelerdir?,Her ibadeti olduğu gibi namaz ibadetini yerine getirirken de uyulması zorunlu olan bazı kurallar vardır. Namazın sahih yani geçerli olması için bu kuralların yerine getirilmesi şarttır. Namaz esnasında yerine getirilmesi zorunlu olan bu kurallara namazın içindeki şartlar (farzlar) denir. Namazın içindeki şartlar altı tanedir:

a) İftitah:

Tekbiri: Namaza başlarken “Allâhü ekber.” ifadesini söylemektir.

b) Kıyam:

Namazda gereken yerlerde ayakta durmaktır. Ancak hastalık, yaşlılık vb. sebeplerle ayakta duramayacak olanlar, namazlarını oturarak kılabilirler.

 

c) Kıraat:

Namazda Kur’an okumaktır. Namaz kılan kimsenin, bir miktar Kur’an okuması farzdır. Okunacak miktar kısa bir ayet de uzun ya da kısa bir sure de olabilir. Kıraat, namazda ayakta iken yapılır.

d) Rükü:

Namazda elleri diz kapaklarına değdirecek şekilde, yere paralel biçimde eğilmektir.

e) Secde:

Rükûdan sonra eller, dizler, alın ve burun yere değecek şekilde kapanmaktır. Namaz kılınırken her rekâtta iki secde yapılır.

 

f) Kâde-i Ahire:

Namazın sonunda, Ettehlyyâtü’yü okuyacak kadar (teşehhüd miktarı) oturmaktır.

Namazın Kılınış Şartları Nelerdir? Hakkında BilgiKamet de namazla ilgili kavramlardan biridir. Kamet; gerek tek başına gerekse cemaatle kılınan farz namazlarının öncesinde okunan sözlere denir. (1) Kametin okunuşu genel olarak ezanla aynıdır. Ancak kamette “Hayye aletfelâh.” ifadesinden sonra iki kez, “Namaz başladı.” anlamına gelen, “Kad kâmeti’s-salâh.” sözü söylenir. Ayrıca kamet ezandan biraz daha hızlı okunur. Kamet okumak sünnettir.


 

Yorumlar

Free Porn Video