Mustafa Kemal Atatürk’ün Doğumu, Ailesi, Çocukluğu Ve Ölümü

 

Mustafa Kemal Atatürk'ün Doğumu, Ailesi, Çocukluğu Ve ÖlümüMustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında, o zamanlar bir Osmanlı kenti olan Selanik’in Kocakasım Mahallesi, Islahhane Caddesi’nde bulunan üç katlı pembe evde, orta hani bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi, Rumeli’nin fethi sırasında Aydın’ın Söke ilçesinden getirilerek Selanik’e yerleştirilen Türklerden “Kırmızı Hafız” lakaplı Ahmet Efendi’nin oğludur. Annesi Zübeyde Hanım ise Orta Anadolu’dan göç ederek Selanik’e yerleşmiş olan Hacı Sofu ailesinden Feyzullah Ağa’nın kızıdır.

Gümrük Muhafaza Teşkilatında memurluk yaparken Zübeyde Hanım ile evlenen Ali Rıza Efendi, ev hanımı olan eşiyle birlikte görevi gereği çeşitli yerleşim yerlerinde yaşa& Bir süre sonra da memuriyetten ayrıldı ve Selanik’e yerleşerek ticaretle uğraşmaya başladı. Ali Rıza Efendi ve Zübeyde Hanım çiftinin dördüncü çocukları Mustafa da o günlerde dünyaya geldi. Onların Fatma, Ahmet, Ömer, Mustafa, Naciye ve Makbule adlarında altı çocukları doğdu. Ancak bu çocuklardan Mustafa ve Makbule dışındakiler uzun ömürlü olamadı. Okuma yazma bilen, eğitimli ve kültürlü insanlar olan Ali Rıza Efendi ile Zübeyde Hanım çocuklarının eğitimine önem veren kişilerdi.

Eşinin erken ölümü üzerine bu zorlu görevi tek başına yürütmek zorunda kalan Zübeyde Hanım çocuklarıyla ve onların eğitimleriyle yakından ilgilendi. Atatürk sevgi, saygı ve dayanışma duygularının hakim olduğu bir aile ortamında yetiştiğinden aile hayatına büyük önem vermiştir. O, aile hayatını medeniyetin ve ilerlemenin esası olarak görmüştür. Bu anlayışını o zamanki geleneklerin aksine nikah töreni sırasında eşi Latife Hanım ile birlikte hazır bulunarak göstermiştir. Aynı şekilde yurt gezilerine de yine onunla beraber çıkarak milletine örnek olmak istemiştir. Atatürk’ün doğduğu ve halen müze olarak kullanılan ev cumhuriyetimizin 10. yılında Selanik Belediyesi tarafından Atatürk’e armağan edilmiştir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video