Mudanya Ateşkes Antlaşması Önemi, Maddeleri Ve Sonuçları

 

BMudanya Ateşkes Antlaşması Önemi, Maddeleri Ve Sonuçlarıüyük Taarruz ile elde edilen zafer sonrasında Batı Anadolu Yunan birliklerinden temizlenmişti. Bununla birlikte İstanbul, Trakya ve Boğazlar bölgesinde hâlâ İtilaf Devletleri askerleri bulunuyordu. Mustafa Kemal, İtilaf Devletlerine askerlerini bu bölgelerden çekmelerini, istedikleri ateşkesin ancak bu yolla kabul edilebileceğini bildirdi. Bunun üzerine Fransızlar ve İtalyanlar Çanakkale ve İzmit’i boşaltarak savaşı bir an önce bitirmek istediklerini gösterdiler. İngilizler ise Türk ordusunun Boğazlar bölgesine girmesi durumunda savaşacaklarını söylediler. Ancak Türk birliklerinin büyük bir kararlılıkla Boğazlar bölgesine doğru ilerlemesi karşısında ateş açmayı göze alamayıp ateşkes görüşmelerinde bulunmayı kabul ettiler.

Ateşkes görüşmeleri 3 Ekim 1922’de Mudanya’da başladı. Mudanya Konferansı’na Türkiye, İngiltere, Fransa ve İtalya temsilcileri katıldı. Yunanistan’ın İngiltere tarafından temsil edildiği bu konferansta Türk heyetinin başkanlığını İsmet Paşa yaptı. İsmet Paşa konferansta Trakya’daki Yunan birliklerinin Meriç Nehri’nin batısına çekilmesini isteyerek ateşkesin ancak bu şekilde sağlanabileceğini söyledi. İngilizlerin katı tutumu nedeniyle bir ara kesintiye uğrayan ve sert tartışmalara sahne olan konferans nihayet 11 Ekim’de antlaşmayla sonuçlandı.

Mudanya Ateşkes Antlaşması’na göre Türk-Yunan Savaşı sona erecekti. Yunanlılar Trakya’yı 15 gün içinde boşaltacaklar ve bölge bir ay içinde Ankara Hükümetine devrolunacaktı. İstanbul ve Boğazlar Türklerin yönetimine bırakılacak, ancak İtilaf Devletleri, barış antlaşması imzalanana kadar buralarda kuvvet bulundurmaya devam edeceklerdi.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video