Molluscum Contagiosum Hastalığı Nedir? Nasıl Geçer? Tedavisi Hakkında

 

Molluscum Contagiosum Hastalığı Nedir? Nasıl Geçer? Tedavisi HakkındaPoksvirüs grubuna ait bir virüsün yol açtığı zararsız bir cilt hastalığı olan molluscum contagiosum hastalığına 1 ila 10 yaş arası çocuklarda sık rastlanır. Molluscum contagiosum virüsü ile herkesin aşılanmasıyla tüm dünyadan kökü kazınan çiçek hastalığına yol açan virüs, akraba virüslerdir. Cildinde virüsü taşıyan çocuklar, virüsü arkadaşlarına bulaştırırlar. 1-2 ay süren bir kuluçka döneminden sonra virüs, ciltte döküntülere yol açar. Molluscum döküntüleri çocuklarda çoğunlukla yüzde, gövdede, kol ve bacaklarda görülür. Bu döküntüler normal cilt rengindedir, cildin üzerine inci taneleri serpilmiş gibi görünür; molluscum döküntüleri ağrıya ve kaşıntıya yol açmaz.

 

Genellikle 1 ila 5 mm çapındadır ve ortası gamzeli, yani içe doğru çökük görünür. Vücutlarındaki molluscum döküntülerine dokunan çocuklar, virüsü ve dolayısıyla da döküntülerini vücutlarının başka yerlerine de taşımış olurlar. Bu duruma otoinokülasyon, yani serpme denir; döküntüler vücudun başka yerlerine de serpilmiş olur. Molluscum contagiosum zararsız bir cilt hastalığıdır. Etkilenen çocuğun ve çocuğun anne ve babasının sinirlerini bozmak dışında bir zarara yol açmaz. Döküntüler genellikle 6 ila 9 ay süreyle cilt üzerinde kalıp daha sonra kendiliğinden kaybolur.

 

Molluscum contagiosum hastalığına yol açan virüs, uçuk virüsü gibi ömür boyu vücuda yerleşmez, bir bağışıklığa da yol açmaz. Virüse karşı bir bağışıklık oluşmadığından, etkilenen çocuk, çevresinde virüs mevcutsa, tekrar tekrar molluscum contagiosum virüsünü kapabilir. Çocuklar virüsü ciltten cilde temasla kaparken erişkinlere cinsel temasla bulaşabilir ve bu nedenle erişkinlerde döküntüler genital bölgelerde de gözlenebilir. Molluscum contagiosum hastalığında çoğu zaman bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Döküntülerden çok rahatsız olan çocuklarda döküntülerin üzerinin bir yara bandıyla her gece kapatılması, virüsten etkilenen çocuğu erken terk etmesini sağlayabilir. Bir dermatolog, yani cilt hekimi, döküntüleri sıvı nitrojen kullanarak dondurabilir ve virüslerin ömrünü kısaltabilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video