Mayonez Tarifi Ve Yapımı | Nasıl Yapılır?

 

Mayonez Tarifi Ve Yapımı Nasıl YapılırMalzemeler:

  • 500 ml Sıvıyağ (ayçiçek yağı, zeytinyağı, kanola yağı veya fındık yağı)
  • 1 Yumurta sarısı
  • 1 tatlı kaşığı dijon hardalı
  • 1 tatlı kaşığı üzüm sirkesi
  • 1/2 limon suyu Tuz

Yapılışı:

1. Yumurta sarısı, sirke, tuz ve hardalı mutfak robotuna koyup düşük hızda çalıştırın. 10 saniye kadar çalıştırdıktan sonra, makine çalışmaya devam ederken, sıvıyağı yavaş yavaş ancak kesintisiz bir şekilde robotun üst kısmındaki boşluktan akıtmaya başlayın. Karışımın mayonez kıvamına gelmeye başladığını göreceksiniz. Yağ bitince limon suyu ve tuzu ekleyin. Makineyi durdurun. Hemen servis etmeyecekseniz buzdolabında beş gün saklayabilirsiniz.

2. Mutfak robotunuz yoksa yuvarlak tabanlı çelik veya cam bir kabın içine yumurta ve dijon hardalını koyup karıştınn. Yağı kesintisiz bir şekilde azar azar eklerken çarpma teli ile hızlı bir şekilde karıştırın; ancak sakın çırpmayın. Yağ bitip mayonez kıvamına gelince limon suyunu ve tuzu ekleyip karıştırın.

Yemeğin Sırrı: Malzemeler oda sıcaklığında olmalıdır. Mayonezi yaparken ürünler soğuksa, başlarken yağı çok miktarda dökerseniz, yağı sürekli aynı hızda dökmezseniz mayonez kesilebilir. Mayonezi kurtarmak için, başka bir kapta yapacağınız az miktarda mayonezi veya bir miktar hazır mayonezi kesilen mayoneze ekleyip karıştırmaya devam edin. Garantili mayonez için ise bütün işlemleri benmari yöntemini kullanarak yapmalısınız. istediğiniz herhangi bir baharatı kullanarak mayonezinizi değişik aromalarda hazırlayabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video