Mayıs Papatyası Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

 

Mayıs Papatyası Faydaları Ve Zararları Nelerdir Nasıl AnlaşılırTıbbi papatya, Bileşikgiller (Asteraceae) familyasındandır. Avrasya’ya özgü olan ve boyu 20-50 cm arasında değişen bu çok dallı bitkinin parçalı yaprakları ve kubbemsi çıkıntıya sahip, sarı göbekli beyaz çiçekleri vardır. Halk arasında en yaygın şifalı bitkilerden biri olan mayıs papatyası çiçekleri sıklıkla gargara halinde, boğaz ağrılarına karşı kullanıldığı gibi, yara iyileştirici, iştah açıcı, yatıştırıcı, gaz ve safra söktürücü, idrar artırıcı olarak da kullanılır. Ayrıca saç rengini açmak amacıyla da yararlanılır. Mayıs papatyası gibi Anadolu’da yaygın olarak yetişen Matricaria macrotis, çoğu zaman M. chamomilla ile karıştırılır. İçinde chamazulen, bisabolol ve enoletherpolyin içerikli ve mavi renkli uçucu yağ, sesquiterpenlactone, cumarine bulunan mayıs papatyası, mayıs ve haziran aylarında açan çiçekleriyle güneş tepedeyken toplanmalıdır.

Toplamanın ardından geniş bir eleğe serilerek gölgede kurumaya bırakılan papatyalar, kesinlikle plastik torbalara koyulmamalıdır. Çünkü hava almayan çiçekler, kısa zamanda küflenir. Sinirsel kaynaklı mide rahatsızlıklarında, papatya-oğulotu karışımı çok etkilidir. Kronik nezle, kronik ağız içi iltihabı, papatya buğusu ile tedavi edilebilir. Matricaria adı Latince’de “Anne” kökünden gelir. Küçük çocuklar için herşeyin ilacı neredeyse papatyadır. Özellikle karın ağrıları ve kramplarda çok faydalıdır. Kusma, ishal, gaz, mide ağrıları, adet rahatsızlıkları, uykusuzluk, ateş, yara ve diş ağrılarında etkilidir. Ayrıca, papatyanın ateş düşürücü etkisi de vardır. Papatya 1/4 litre kaynar suyla, bir tatlı kaşığı dolusu demlenirse, şifalı bir içecek elde edilir. Eski Mısırlılar papatyayı güneş tanrısına ithaf etmişlerdi.

Kullanım alanları: Her şeyden önce bebeklerin ve küçük çocukların her derdine deva olabilir. Anneler mayıs papatyasını evlerinden hiç eksik etmemelidirler. Papatya çayı mide rahatsızlıklarına karşı kullanılır. Ağrı ve düzensizlikler kısa sürede sona erer ve kişi belirgin bir rahatlığa kavuşur. Bitki çayı ile mide mukoza iltihabı ve hatta mide ülseri tedavi edilebilir. Bu tedavide uzunca bir süre boyunca, günde 3 bardak papatya çayı tatlandırılmadan ve yemeklerden yarım saat önce içilir. Safrakesesi kaynaklı mide rahatsızlıklarında, papatyanın nane ve melisa (limon otu) ile eşit oranda karıştırılması doğru olur.

 

Eğer mide rahatsızlığı sinirsel kaynaklı ise, yalnızca papatya-melisa (limon otu) karışımı etkili olacaktır. Üst solunum yollarındaki tahriş veya iltihap nedeniyle oluşan rahatsızlıklarda papatya buğu solunumu (inhalasyon) da çok rahatlatıcıdır. Dıştan kullanımda, mukoza ve deri iltihaplarına karşı gargara, ağız çalkalama veya yıkama faydalıdır. Mayıs papatyası, mantar hastalıklarına karşı da yıkama biçiminde kullanılabilir. Anal ve vajinal bölgelerdeki tahriş ve iltihaplanmalarda, oturma banyosu ve buğu tedavisi uygulanabilir.

Etkileri: Kramp çözücü, gaz söktürücü, yatıştırıcı, antiseptik, ağrı kesici, antibakteriyel, yara iyileştiricidir.

Kullanım şekli

Papatya çayı: Yarım veya bir tatlı kaşığı mayıs papatyası, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Balla tatlandırılabilir, tatlandırılmadığında daha etkilidir. Günde 2-3 bardak yeterlidir.

 

Papatya yağı: Taze çiçekler bir cam şişenin veya kavanozun yarısına kadar doldurulur ve üzerine sızma zeytinyağı eklenir. Yağ çiçeklerin üstüne çıkmalıdır. Şişe 14 gün sıcak ortamda veya güneşte bekletilir, arada bir çalkalanır. Süre sonunda süzülerek kullanılır. Oda sıcaklığında saklanır.

Toplama/kurutma: Mayıs ayında açan çiçek, ilk hafta boyunca etkinliğinin doruğundadır. Çiçekler açtıktan hemen sonra, güneşli bir günün öğlen saatlerinde, sapsız olarak toplanır. Gölge ve havadar bir yerde kurumaya bırakılır. Papatyanın tedavi edici etkinlik derecesi, çiçeklenmeden toplamaya kadar geçmiş olan sürenin kısalığına ve kurutma şartlarının uygunluğuna göre artar.

 

Yorumlar

Free Porn Video