Masa Tenisi Nedir? Nasıl Oynanır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Masa Tenisi Nedir Nasıl Oynanır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiPing pong olarak da bilinen masa tenisi hareketli ve fiziksel çaba gerektiren bir raket oyunudur. Oyuncular tek ya da çiftler halinde oynar ve bir file üzerinden hafif bir topa rakiplerinin karşılayannayacağı ya da hata yapacağı şekilde vurarak oynarlar. Çoğu maç kısa ve sert geçer, çok uzun süren oyunlar için belirli kurallar bulunur. Masa tenisi 1988 yılında Olimpik bir spor olmuştur, o zamandan bu yana oyunda Çinlilerin egemenliği sürmektedir. Top saatte 160 km’den daha yüksek bir hıza ulaşabilir. El Masa tenisi tüm dünyada 300 milyondan fazla oyuncusuyla en çok oynanan raket sporu olma iddiasındadır. Özellikle Çin ve Kore gibi Asya ülkelerinde çok popülerdir. Oyun o kadar hızlıdır ki 1973 yılında bir kadınlar maçında 60 saniye içerisinde oyun durmadan 173 vuruş gerçekleşmiştir.

Oyuncu Profili

Masa tenisi oyuncularının hızlı tepki verebilme, mükemmel el-göz koordinasyonu ve güçlü ve esnek bacak kaslarına sahip olmaları gerekir. Kısa mesafede hızlı hareket edebilmeli ve bir an içerisinde yön değiştirebilmelidirler. Özellikle omuzlarına, bellerine ve dizlerine dikkat etmelidirler: Bunlar en sık yaralanan uzuvlardır. Masadaki çalışmaların yanısıra, oyuncuların zıplama, çökme, kısa koşu ve haftada en az üç kere 20 dakikalık koşu yapması gerekir.

Masa Düzeyi

Masalar genellikle Masonite ya da benzer bir sert ağaç malzemeden yapılır ve yüzeyi düz, sürtünmesiz bir tabaka ile kaplanır. Genellikle koyu yeşil renktedir. File masanın kenar çizgilerinden 15.25 cm dışarıda çubuklara tutturulmalıdır. Ortadaki beyaz çizgi çiftlerde servisin nereye düşmesi gerektiğini gösterir (teklerde top masanın herhangi bir yerine düşebilir).

 

Maçlar

Maçlar beş oyunda üçünü, ya da yedi oyunda dördünü kazanmak üzerine oynanır. 11 puana ilk ulaşan ya da 10-10 iken iki puan alan ilk takım oyunu kazanır. Oyun bir oyuncunun topu filenin üstünden yukarı fırlatması ve raketle vurması ile başlar. Top, parmaklardan falso almaması için avuç içiyle atılmalıdır. Top diğer oyuncuya gönderilmeden önce —filenin her iki tarafında da bir kere olmak üzere— iki kere yere çarpmalıdır. Daha sonra, açık oyunda top, oyuncunun file tarafında atış başına yalnızca bir kere sıçrayabilir, Top servis sırasında fileye değer ve karşılayanın tarafına düşerse let oynanır ve oyuncu tekrar servis kullanır. Oyuncu iki sayı için servis kullanır, bundan sonra sıra rakibe geçer. Oyuncular her oyun sonrasında yer değiştirir.

Masa Kuralları

Topa filenin etrafından rakibin tarafına gidecek şekilde vurulabilir. Voleye izin verilmemektedir: Topun masaya değmesi gerekir. Ralli sırasında masaya eli ile dokunan oyuncu sayı kaybeder. Çiftler karşılaşmalarında oyuncular topa sırayla vurur — bir oyuncu art arda iki vuruş yapamaz. Sonuç olarak, çiftlerdeki oyuncular bir sonraki karşılayıcının merkez çizgisinde olması için çok hızlı yer değiştirmelidirler. Top masanın neresine düşerse düşsün, merkezde bulunmak oyuncuya topa vurmak için en iyi şansı verir.

 

Yorumlar

Free Porn Video