Maddenin Halleri Ve Isı Alışverişi Hakkında Bilgiler | Konu Anlatımı

 

Maddenin Halleri Ve Isı Alışverişi Hakkında Bilgiler Konu AnlatımıÖzellikle kış aylarında yağmur ve kar yağarken hava, yağıştan sonraki duruma göre daha sıcaktır. Sizce bu olayın maddenin hal değişimi ile bir ilgisi olabilir mi? Maddenin katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç hali olduğunu ve bu haller arasında geçişlerin bulunduğunu biliyoruz. Hal değişim sürecini başlatan faktör nedir? Bir miktar buzun erimesi için gerekli ısı, eşit miktarda demiri de eritebilir mi? Maddelerin ısıtıldığında yapısında ve sıcaklığında meydana gelen değişimlerin grafik ile gösterimini ve hal değişiminin günlük yaşamdaki etkilerini birlikte öğrenelim.

Hal Değişimi Ve Isı Alışverişi

Elinize bir miktar buz aldığınızda zamanla buzun eridiğini ve elinizin üşüdüğünü hissedeceksiniz. Aynı şekilde, elinize kolonya döküldüğünde elinizin serinlediğini ve bir süre sonra elinizin kuruduğunu fark edeceksiniz. insan vücudunda ısı kaybı olduğu zaman üşüme ya da serinleme hissi oluşur. Elimizin serinlemesinin nedeni elimizin ısı kaybetmesidir. Demek ki buz ve kolonya hal değiştirirken elimizden ısı almaktadır.

Bir maddenin erimesi ve buharlaşması için ısı alması gerekirse bu olayların tersinin gerçekleşmesi için yani maddenin donması ve yoğunlaşması için de ısı vermesi gerekir. Yağmur ve kar oluşurken havadaki bulutlarda donma ya da yoğunlaşma olayı gerçekleştiği için havaya ısı verilir ve hava daha ılık bir hale gelir. Yağış sonrası ise yağan kar erirken veya yağmur suları buharlaşırken ortamdan ısı alır, hava sıcaklığı düşer ve hava soğur.

 

Hal değişimi, ısı alışverişi sonucu gerçekleşen bir olaydır. Saf bir maddenin hal değiştirebilmesi için öncelikle hal değişim sıcaklığında olması gerekir. Örneğin deniz seviyesinde bulunan buzun erimesi ya da suyun donması için 0 °C sıcaklıkta bulunması gerekir. Yapılan hassas ölçümlü deneyler sonucunda hal değişimi esnasında saf maddelerin sıcaklıklarının sabit kaldığı görülmüştür.

 

Yorumlar

Free Porn Video