Lyme (Borreliyoz) Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Lyme (Borreliyoz) Hastalığı Nedir Nasıl Bulaşır Belirtileri Ve TedavisiBorreliyoz (lyme hastalığı) insana kenelerden geçen, spiroket familyasından bir bakteri türü olan borrelia mikrobundan kaynaklanır. Borrelia mikropları orman hayvanlarının kanında, özellikle farelerde yaşar. Bakteriler en çok mart ve ekim ayları arasında yaygındır, haziran ve temmuz aylarında bulaşma riski en fazladır. Hayvanların kanını emen kene, bu kan yoluyla bakteriyi alır. Daha sonra bakteri taşıyıcısı kene bir insanı ısırdığında, borrelia bakterileri kenenin tükürüğünden insanın kanına geçer. Bunun için kenenin uzunca bir süre, yaklaşık 48 saat insana dişlerini geçirmiş olması gerekir.

Borreliyoz hastalığının üç aşaması vardır: Birinci aşamada, yedi gün ila altı haftalık bir süre içinde, vakaların yaklaşık yüzde altmış yetmişinde, ısırığın etrafında halka biçiminde, gitgide büyüyen bir kızarıklık belirir. Bu genişleyen kızarıklığın iç kısmında kızarıklık gitgide solar. Cildin bu bölgesi diğer yerlere göre daha sıcaktır. Genellikle ateş ya da eklem ağrıları gibi, grip benzeri belirtiler görülür. Tedavi edilmezse ciltteki kızarıklık ve diğer şikayetler iki üç hafta içinde ortadan kalkar, ancak birinci aşama aylarca da devam edebilir.

Hastaların yüzde 10’unda kene ısırığından üç ila altı hafta sonra, eklem ağrıları ve kalp ritmi sorunları görülür. Bu birinci aşamadan yaklaşık üç ay sonra ikinci aşama başlar. Birinci aşamada tedavi görmeyenlerin yüzde 10 ila 20’sinde zaman içinde konsantrasyon bozukluğu, hafızada zayıflama, ruh hallerinde dalgalanma, yüz sinirlerinin uyuşması ve beyin zarı iltihabı görülür. Tedavi edilmeyen kişilerde, kene ısırığından aylar ya da yıllar sonra bazı büyük eklemlerde romatizma şikâyetleri ve el ya da ayak uçlarında kronik iltihaplanmalar ortaya çıkabilir; sinir sorunları artar.

 

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Isırık yerinin etrafında halka biçimli cilt kızarıklıkları 2) Grip benzeri belirtiler 3) Eklem ağrıları 4) Yüz sinirlerinde uyuşma 5) Ruhsal değişimler 6) Kalp ritmi bozuklukları

Doktora Gitmek Gerekir mi: Borreliyoz kesinlikle doktor tedavisi gerektirir. Durumun netleştirilmesi önemlidir.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Çocuğunuzda bu hastalık varsa, doktor bir antibiyotik tedavisi başlatacaktır. Sekiz yaşın altındaki çocuklarda tedavi son derece iyi sonuç verir.

 

Sizin Yapabilecekleriniz: Bu hastalıktan korunmanın en iyi yolu, ısırıklarına karşı tetikte olmaktır. Cilde yapışmış bir kenenin 24 saat içinde yerinden çıkarılması

 

Yorumlar

Free Porn Video