Kütahya Eskişehir Savaşının Nedenleri, Sonuçları Ve Önemi

 

Kütahya Eskişehir Savaşının Nedenleri, Sonuçları Ve ÖnemiKütahya Eskişehir Savaşının Nedenleri,İkinci İnönü Zaferi’nin ardından Batı Cephesi’ndeki Türk birlikleri çekilen Yunan birliklerin’ takip ettiler. Ancak yorgun ve yıpranmış oldukları için kesin bir sonuç elde edemediler. Bunun üzerine Türk ordusunun taarruz gücüne sahip olmadığını gören Yunanlılar, İngiltere Başbakanı Lloyd George’un (Loyd Corc) da desteğiyle yeni ve daha büyük bir saldırıya hazırlandılar. Taarruz hazırlıklarını tamamlayan Yunan ordusunun hedefinde Ankara vardı. Ordusunu bizzat yönetmek ve askerlerine moral vermek için İzmir’e gelen Yunan Kralı Konstantin de “Bizans’a, Ankara’ya!” sloganlarıyla karşılanmıştı. Bu sırada Türk kuvvetleri ise İnönü-Kütahya-Döğer hattı üzerinde dört grup halinde toplanmış bulunuyorlardı.

Yunan ordusu 10 Temmuz’da üç koldan ilerleyişe geçti. Yunan saldırısı Batı Cephesi’nin en zayıf noktası olan güneydeki Nasuhçal bölgesinde yoğunlaştı. Şiddetli çarpışmaların ardından Afyonkarahisar ve Kütahya Yunan işgaline uğradı. Büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalan ordumuz Eskişehir Seyitgazi hattına çekilmek zorunda kaldı. Bunun üzerine 18 Temmuz’da Batı Cephesi Karargahına gelen Mustafa Kemal durumu yerinde gördü. Yaptığı değerlendirme sonucunda ordumuzun daha fazla kayba uğramaması ve yeniden düzenlenmesi için Sakarya Nehri’nin doğusuna çekilmesi kararını verdi.

19 Temmuz’da Eskişehir’in işgal edilmesi üzerine ordumuz beklenmedik bir şekilde karşı taarruzda bulundu. Ancak düşmanı geri püskürtmeyi başaramadı ve daha önceden kararlaştırıldığı gibi kontrollü şekilde Sakarya Nehri’nin doğusuna çekildi.

 

 

Yorumlar

Free Porn Video