Kuşburnunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi

 

Kuşburnunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir Yetiştiriciliği Hakkında BilgiYabani gül, gül elması ya da itburnu olarak da bilinir. Gülgiller familyasından (Rosaceae) orman açıklıkları ve yol kenarlarında sıklıkla rastlanan yabani gülün (Rosa canina) meyvelerine verilen ad. Yüksekliği 1.5 ile 3.5 metre arasında değişen bu çalımsı görünüşlü bitkinin dikenli, sarkık dalları ve beyaz pembe renkli yalınkat çiçekleri vardır. Kuşburnu, tüylü çekirdekler içeren, ortalama 2 cm uzunluğunda kırmızı renkli oval biçimli bir meyvedir. C vitaminince zengin olan bu meyve ayrıca şeker, organik asitler ve tanenle birlikte az miktarda A vitamini de içerir. Yaygın biçimde marmelat yapılarak tüketilir. Halk arasında ishal tedavisinde yararlanılan kuşburnu kanı temizler, toksinlerin vücuttan atılmasında etkilidir. Meyvesi demlenerek, çay gibi kaynatılarak günde 3-4 fincan içilir.

Anadolu’da Rosa canina’nın yanısıra yabani olarak yetişen başka pekçok gül türünün meyvesi de ayırt edilmeksizin kuşburnu adıyla tüketilir. Bileşiminde bolca C vitamini, A-B1-B2-K-P ve mineraller, meyve asitleri, flavonlar, tanen, şeker, çekirdeklerde ise vanillin vardır. Besleyici, güçlendirici, hafif müshil, idrar söktürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklerinin yanısıra kuşburnu soğuk algınlığı ve yüksek ateşe birebirdir. Genel olarak güçsüzlük ve yorgunluklara karşı, enfeksiyon ve gribe karşı bu doğal (ilaç) bitki ıhlamur ile birlikte alındığında içine 1 kaşık bal ve limon (az miktarda) ilave edilirse güzel bir sonuç elde edilir. Meleklerin hediyesi sayılan yabani gül iyileştirici gücüyle de popüler bir bitkidir. Yabani gül şarapları, Pers krallığında pek yaygındı. İran’dan çevreye yayılmış, her ülkede ozanlara esin kaynağı olmuştur.

Alman Şairi Rilke dizelerinde “Ey gül, saf çelişki kimsenin göz kapaklarına uyku olamamanın sevinci” pek bilinen ve sevilen yabani gül için yazılmış en güzel dizelerden biri olarak dünya edebiyatında yerini almıştır. Aslında Rosa caninalnın anlamı “köpekgülü” demektir, eski bir inanca göre köpekgülünün köklerinin kuduzu iyileştirdiği sanılırmış. Kuşburnu, doğal C vitamini içeren en değerli kaynaktır. Bu vitamine ihtiyaç duyulduğunda her zaman kullanılabilir. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı, bedenin savunma sistemlerini güçlendirir. Genel güçsüzlüklere ve yorgunluklara karşı kullanılabilir. Kabızlık ve hafif safrakesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında rahatlıklar sağlayabilir.

 

Genel olarak, bir tatlı kaşığı ince kıyılmış kuşburnu kabuğu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 23 bardak kuşburnu çayı tüketilebilir. Soğuk algınlığı ve gribe karşı, kuşburnu ve ıhlamur çiçeği çok ince kıyılarak eşit oranda karıştırılır. Bir tatlı kaşığı bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Balla tatlandırılıp içine biraz limon sıkılan çay, elden geldiğince sıcak olarak içilir. Çayırlık ve fundalıklarda sıkça karşılaştığımız kuşburnu özellikle ağustos-eylül aylarında meyveleri olgunlaştığında toplanır. Kurutmak için meyveler ortadan yarılır ve çekirdekleri çıkarıldıktan sonra kurumaya bırakılır. iyice kuruduktan sonra mutlaka hava almayan kaplarda biriktirilir ve kışın kullanılır. Kurutulan kuşburnu kesinlikle nemden korunmalıdır, aksi halde küflenen kuşburnu aflatoksin içerdiği için zararlı bir madde haline gelebilir. Türkiye ve Avrupa florasında en yaygın olan kuşburnu türü; Rosa canina’dır.

 

Yorumlar

Free Porn Video