Kurdeşen Nedir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Kurdeşen (ürtiker), görünüşüyle kızamığı andırabilen, alerjik, kırmızı ve kaşıntılı bir cilt döküntüsüdür. Yuvarlak ya da haritadaki şekiller gibi net sınırları olan, küçük nokta ile avuç içi büyüklüğünde leke ve ödemli kabarıklıklar bedeni kaplar. Bunlardan bazıları birkaç dakika içinde gözden kaybolur, bazılarıysa, etkileri azalıp artarak günlerce kalabilir. Ayrıca yüksek ateş, baş ağrısı ve mide bulantısı da görülebilir. Anjionörotik ödem adı da verilen Quincke ödeminde, kurdeşen döküntüsü üst deri katmanının altındaki tabakayı da sarar, özellikle gözler ve dudaklar oldukça şişer.

Hastanın yüzü dağılmış gibidir. Dil ve solunum yollarındaki mukoza şişerse, nefes alamama tehlikesi vardır (yaşamsal tehlike oluşabilir!). Kurdeşeni tetikleyenler genellikle besin maddeleri, böcek ısırıkları ya da çeşitli ilaçlardır. Kişi daha önce yıllar boyu bunlara hiç tepki vermemiş olsa da, böyle bir sorun ortaya çıkabilir. Çocuklarda virüs enfeksiyonu ya da bağırsak solucanı da kurdeşene neden olabilir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Kaşıntılı, kırmızı döküntü 2) Küçük nokta ile avuç içi büyüklüğünde, leke ve ödemli kabarıklıklar

 

Not: Döküntü birkaç dakika içinde kayboluyor ya da birkaç gün kalıyor.

Doktora Gitmek Gerekir mi: Teşhisin kesinleşmesi için doktora gidin. Solunum yollarında şişme varsa, hemen doktorunuzu ya da acil servisi aramalısınız!

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Kaşıntıyı hafifletmek için, doktorunuz çocuğa antihistaminik bir ilaç verebilir. Solunum yollarında şişme ve nefes alamama tehlikesi varsa, kortizon içeren ilaçlar kullanmak gerekebilir.

 

Sizin Yapabilecekleriniz: Alerjiyi tetiklemesi mümkün maddeleri saptamaya çalışın ve çocuğu bunlardan uzak tutun. Belli bir bölgeyle sınırlı ürtiker tepkilerin kaynağı bitkiler (örneğin ısırgan otu) ya da hayvanlar (denizanası, böcekler) olabilir. Genellikle soğuk sargı ve serinletici merhemler (örneğin böcek ısırıklarına karşı jel) iyi gelir. Çocuğunuz aşırı tepkiler veriyorsa örneğin ateşi çıkıyor ya da şişkinlikler çok şiddetli oluyorsa doktora gitmeniz gerekir. Ateşi 39,5°C’nin üstündeyse, ateş düşürücü fitil kullanabilirsiniz.

Homeopati: Kaşıntıya karşı iki saatte bir bir tablet Magnesium carbonicum D6 ve Arsenicum album D6 işe yarar. Döküntüye karşı saat başı beş globuli Apis Dı2 ya da Urtica urens Dı2 verin.

Evde Hazırlanan İlaçlar: Sirke ya da limon suyuyla hazırlayabileceğiniz soğuk sargılar kaşıntıya iyi gelir ve ateşi de düşürür.

 

Yorumlar

Free Porn Video