Kung Fu Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Kung Fu Nedir Nasıl Yapılır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiKung fu kickboksu andıran bir Çin savaş sanatıdır. Dövüşçüler birbirlerine darbe indirerek ya da rakibi nakavt ederek puan kazanır. Taoludan farklı olarak kung fu asla silahla yapılmaz. Sanshou “gevşek eller” anlamına gelir. Kore Savaşı’nın ardından Çin ordusunca askerlerin yakın dövüş becerilerini arttırmak için geliştirildi. Kung fu bir spordan çok lei tai üzerinde ve dışında öz disiplin gerektiren bir yaşam biçimidir. kung fu’nun yönetim organı, Uluslararası Wushu Federasyonu (IWUF), 1990’da kuruldu. İki yılda bir Dünya Wushu Şampiyonaları düzenler (Sanshou ve taoluyu kapsar). İki 1991’de Pekin’de düzenlen şampiyonalar (diğer yerlerin yanısıra, Baltimore, Roma ve Yerevan’a konuk oldu) 2007’de Çin’in başkentine dönmeden önce dünyayı dolaştı. ilk Sanshou Dünya Kupası 2002’de Şanghay’da düzenlendi ve simdi Dünya Wushu Şampiyonasıyla dönüşümlü yıllarda düzenleniyor.

Dövüş Alanı

Kung fu maçtan doldurulmuş minderlerle çevrili, lei tai denilen yülseltilmiş kare bir platformda yer alır. Lei tai geleneksel olarak yerden 1.5 m yüksekliktedir, ancak günümüzde daha düşük yükseklikler yaygındır. Rakibi platformun dışına sürüklemek ya da fırlatmak kurallara uygundur. Dövüşçüler, vücutlarının herhangi parçası platformun kenarlarından içeride 1 metrelik bir kare oluşturan sinir çizgisini geçerse, cezalandırılır.

Yarışmacı Profili

Kung fu dövüsçüleri rakiplerine etkili darbeler indirmek için güce, dövüş alanında hızlı hareket edebilmek ve saldırılardan sakınmak için çevikliğe, tekmeler ve bacak süpürmeleri için esnekliğe ihtiyaç duyarlar.

 

Sanshou Yapabilir

Yarışmacılar 10 ağırlık kategorisinden birinde dövüşürler. Maçlar, birer dakikalık duraklamalarla, en fazla iki dakika süren üç raunttan oluşur (Dövüşçülerden biri ilk iki raundu alırsa, anında kazanır ve üçüncü raunt yapılmaz), Rakibin başını ve gövdesini yumruklayarak, baldırlarına tekme atarak, nakavtla ya da rakibi düşürerek puan alınır. Eğer bir dövüşçü rakibini düşürdükten sonra ayakta kalırsa çift puan alır. Bacakları süpürmek, havaya sıçramak ve tutunmak kurallara uygun hamlelerdir. Rakip lei tai’den düşerse üç puan alınır.

Kural Dışı Hamleler

Diz, dirsek ya da kafa atarak vuruş yapılamaz. Dövüşçüler rakibin başının arkasına, boynuna ya da kasıklarına vuramaz. Kemerin altına yumruk atmak yasaktır, rakibin üst bacağına ayakla vurulabilir. Yerde dövüşe izin verilmez.

Yöntem

Kung fu dövüşü diğer kickboks türü savaş sanatlarındaki, tekme ve yumruk gibi, pek çok teknik ve taktiğin yanısıra fırlatmalar ve bacak süpürmelerini de içerir.

 

Renk Kodu

Karşılaşmalar sırasında dövüşçüler boks stili yelekler ve şortlar giyer. Boks eldivenleri sert yumruk darbelerini yumuşatır. Dövüşçüler çıplak ayaktır; tekmelerden korunma olanağı yoktur. Yarışmacılardan biri siyah, diğeri kırmızı kıyafet giyer. Böylece hakemler dövüşçüleri ayırdedebilir. Dövüşçüler ayrıca dişlik ya da ağız koruması kullanır.

 

Yorumlar

Free Porn Video