Kulakta Sıvı Birikmesi Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Tedavisi

 

Kulakta Sıvı Birikmesi Nedir Neden Olur Nasıl Geçer TedavisiSoğuk algınlığı geçiren çocuklarda sıklıkla orta kulakta ya da östaki borusunda su toplanması, yani orta kulakta yara açmayan bir iltihaptan dolayı yapışkan bir sıvının birikmesi sorununa rastlanır. Bu sıvı dışarı akamazsa, iltihap kronik hale gelir ve orta kulak boşluğunda akıntı (kronik otitis media) oluşur. Bu hastalık üst solunum yollarındaki bir enfeksiyondan kaynaklanır. Östaki borusunun mukozası bu yüzden şişer ve orta kulak boşluğunda yapışkan bir sıvı birikir. Bu yüzden işitme kemikleri hareket edemez hale gelir ve ses dalgalarının iç kulağa aktarılması işlemi aksar. Sonuçta kalıcı işitme bozuklukları ortaya çıkabilir. Östaki boruları kısa ve dar olan küçük çocuklar, büyük çocuklara göre daha fazla risk altındadır.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Bir kulakta ya da her ikisinde ağır işitme 2) Sağırlık hissi 3) Kronik nezle

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuz ağır işitmeye başladıysa, lütfen doktora gidip sorunun nedenini öğrenin. Doğru işitme, başka işlevlerin yanı sıra, konuşma becerisinin gelişebilmesi açısından da önemlidir.

 

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor şişkinlikleri indirecek bir burun damlası ya da evde hazırlanan ilaçlar önerebilir. Orta kulak boşluğunda akıntı vakalarının yüzde sekseni başka bir soruna yol açmadan geçer. Orta kulak boşluğundaki akıntı üç ay geçmesine rağmen iyileşmediyse, doktorunuz bademciklerin alınmasını önerebilir.

Doktor çocuğunuzu, kulak zarında bir delik açılarak biriken sıvının boşaltılması için bir kulak-burun-boğaz uzmanına sevk edebilir. Bazen bu delik küçük bir tüp yardımıyla açık tutulur ve tüp bir kaç ay kulakta kalır. Bu tüp kulağındayken, çocuğunuzun başını suya sokmaması gerekir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Bitkisel şifalar; Çocuğunuza balgam söklicü kekikli şurup ya da damla içirebilirsiniz.

 

Evde Hazırlanan İlaçlar: Mukozadaki şişkinliğin inmesi için baş bölgesine buhar banyosu, kızılötesi ışına tutma ve soğan sargıları faydasını kanıtlamış yöntemlerdir. Günde iki kez 2 mililitre fizyolojik tuz çözeltisiyle (yüzde o,9’luk) soğuk buhar enhelasyonu da mukozayı nemlendirir ve östaki borusunu açar.

Homeopati: Balgamın sökülmesi için Kalium bichromicum Dı2 ve yoğun, sarı yeşil balgamı çözmek için Hepar sulfuris D6, günde üç kez beş globuli şeklinde kullanılabilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video