Krup Hastalığı (Yalancı Difteri) Belirtileri Ve Tedavisi

 

Krup Hastalığı,Dokuz aylıkla, dört buçuk yaş arasındaki çocukların yaklaşık yüzde beşi Krup hastalığına yakalanır. Bu hastalık çoğunlukla bir virüs enfeksiyonuyla tetiklenir, ancak ıslak ve soğuk hava, hava kirliliği ve pasif sigara içiciliği gibi çevre etkileri de bu gırtlak hastalığının oluşumunu destekler. Krup hastalığında gırtlak mukozası iltihaplanır ve şişer. Bebek ve küçük çocuklarda gırtlak aralığı henüz çok dardır. Mukozanın şişmesiyle bu aralık daha da daralır ve en uç örneklerde tamamen kapanma tehlikesiyle bile karşılaşılabilir:

Bunun sonucunda nefes darlığı ve havlar gibi bir öksürük görülür. Ancak sekiz dokuz yaşını geçmiş çocuklarda gırtlak artık Krup hastalığının ortaya çıkamayacağı kadar genişlemiştir. Belirtiler: Akşamları ya da geceleri, birkaç saatlik uykunun ardından çocuk birden kuru kuru, havlarcasına öksürmeye, nefes alırken yüksek, ıslık şeklinde bir ses çıkararak, nefes darlığı çekmeye başlar. Çocuk nefes darlığıyla uyanır ve korkuya kapılır. Genellikle birkaç günden beri soğuk algınlığı belirtileri devam etmektedir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Uykudan uyandıran, havlarcasına öksürme 2) Nefes darlığı 3) Nefes alırken yüksek, ıslık şeklinde ses 4) Korku hali

 

Doktora Gitmek Gerekir mi;

Çocuğunuz ilk Krup krizini yaşıyorsa, lütfen hemen doktorunuzla temasa geçin. Daha sonraki krizlerde de, tedaviye rağmen nefes darlığı iyiye gitmiyorsa, hemen doktora ya da acil servise başvurmalısınız boğulma tehlikesi vardır?

Doktorunuzun Yapabilecekleri;

 Doktorunuz mukozadaki şişmeyi indirmek ve nefes darlığını gidermek için çocuğunuza enhalasyon damlaları ve kortizon fitili verir. iyileşme görülmüyorsa, çocuğunuzu hastaneye götürmeniz gerekir. İlk Krup krizinden sonra doktor öksürük hafifletici fitiller, enhalasyon damlaları ve kortizon fitilleri vererek, yeni belirtilere karşı çocuğun korunmasını sağlar.

Sizin Yapabilecekleriniz;

En önemlisi, soğukkanlılığınızı koruyun! Banyoda camı kapalı tutarak, küvete, en iyisi duş ahizesini kullanarak sıcak su akıtın. Bu arada çocuğunuzu kucağınıza alın, onu sakinleştirin, üstüne bir örtü örtün ve mevsim kış bile olsa, onu açık, serin havaya çıkarın (açık pencere ya da balkon). Daha sonra onunla banyoda oturun ve nemli havayı solumasını sağlayın. Çocuğunuza içmesi için bolca sıvı verin.

 

Çocuğunuza ağızdan epinefrin enhalasyon damlası verin ve ayrıca doktorunuzun verdiği kortizon fitilini kullanın. Fitil ve damlaları seyahate giderken de yanınıza almalısınız. Epinefrin ve kortizona rağmen nefes darlığı devam ediyorsa: Hemen acil servise başvurun. O gelene kadar, çocuğa suni solunum yapın.

Homeopati;

Destekleyici olarak, balgam sökmek için Spongia D5 damlaları ve Sambucus D6 damlaları, mukozadaki şişliğin inmesi için de Apis ımellifica D6 damlaları işe yarar. Akut krizlerde her üç ilaçtan beşer damlayı, çocukta iyileşme görülünceye kadar beşer dakika aralıklarla verin.

Not: Mukozada şişme ve nefes darlığına karşı Krup hastalığında lütfen astım spreyleri değil, enhalasyon damlaları kullanın.

 

Yorumlar

Free Porn Video