Kriket Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

kriket-oyunu-nedir-nasil-oynanir-teknikleri-ve-kurallari-hakkinda-bilgiKriket yabancısına uzun pantolonlu tuhaf adamların yaptığı anlaşılmaz hareketler bütünü gibi görünebilir. Fakat dünya genelinde bu oyuna gönül vermiş milyonlar için bu spor beceri ile stratejinin nihai birleşimidir. On birer oyuncudan oluşan iki takımın birbirleriyle mücadele ettiği krikette esas olan, atıcının topu hızla vurucuya doğru fırlatmasıdır. Bu basit ilke oyunun bütün karmaşıklıklarının kaynağıdır. Başlangıçta nazik bir spor olarak algılanan kriket, bugün en az diğer profesyonel sporlar kadar sert bir oyun haline gelmiştir. Beş günlük Test karşılaşmalarının insanın üstünde yarattığı baskı çok büyüktür.  İki uluslararası kriket oynama biçiminden biri olan Test karşılaşmaları beş gün sürer; sınırlandırılmış over oyunları ise takım başına elli overla sınırlıdır. Fakat “20/20” kriket top atma sırası başına 20 overa izin vermektedir. Diğer kriket biçimleri ise birinci sınıf kriket, salon kriketi ve plaj kriketi adlarını taşımaktadır.

Yüzden fazla ülkede kriket oynanmaktadır fakat sadece en iyileri Test karşılaşmalarında mücadele edebilir. Günümüzde Test oynayan ülkeler şunlardır: Avustralya, İngiltere, Pakistan, Hindistan, Sri Lanka, Güney Afrika, Yeni Zelanda, Batı Hint Adaları, Zimbabve ve Bangladeş.

Oyuncu Profili

Kriket oyuncularının standart fiziksel “tipi” şudur diyemeyiz, ama hızlı atıcılar genelde uzun ve atletiktir. Vurucularınsa mükemmel el-göz koordinasyonuna sahip olmaları ve hızlı karar verebilmeleri gerekir. Meydancıların (Fielders) çevik olmaları ve topu güçlü ve isabetli bir şekilde fırlatabilmeleri gerekir. Bütün kriketçilerin hızlı tepki verebilmeleri ve uzun süre konsantrasyonlarını koruyabilmeleri gerekmektedir.

 

Oyun Alanı

Kriket geniş, düz oval veya yuvarlak alanın ortasında bulunan bir sahada oynanır. Oyun alanında daima iki hakem, iki vurucu ve atıcı takımın tamamı (atıcı, kaleci ve geriye kalan dokuz alan oyuncusu) bulunur. Atıcı takım oyun alanına kaptanın istediği şekilde ya sayı engellemek ya da rakibi oyun dışı bırakmak amacıyla yayılır. Her overın sonunda sahanın öbür ucundan atışı yapmak üzere yeni bir atıcı gelir ve tüm saha oyuncuları ve hakemler ona göre yeniden pozisyon alırlar.

OYUN

Oyun başlamadan önce iki takımın kaptanı bir araya gelir ve hangi tarafın vurucu hangi tarafın meydancı olacağını belirlemek üzere yazı tura atar. Tüm meydancı takım yerini alır ama vurucu takımdan sadece iki oyuncu sahaya çıkar. Oyunun başlangıcında “hücumdaki” vurucu belli bir vuruş mesafesi belirler. Diğer vurucu (hücum etmeyen vurucu) sahanın öbür ucunda durur. Fırlatıcı topu kolunun üstünden hücumcunun kalesine doğru fırlatır. Vurucu topa vuramazsa genelde arkadaki kale gözcüsü topu yakalar. Vurucunun topa vurması halinde iki vurucu koşmayı ya da koşmamayı tercih edebilir. Vurucu topa vurur, top oyun alanının içine düşer ve sonra dışarı çıkarsa dört koşu sayısı değerindedir. Top oyun alanı içinde sekmeden direk dışarı çıkarsa altı koşu sayısı değerindedir. Altı nizami atışın ardından hakem “over” diye bağırır. Vurucular mümkün olduğunca çok sayı yapmaya çalışırken meydancılar da vurucuları oyun dışı bırakmaya çalışır.

Atış Sırasının Sonu

Bir vurucu oyun dışında kaldığında (“out” olduğunda) oyun alanını terk eder ve vurucu takımın diğer oyuncusu oyuna girer. Vurucu tarafın 11 oyuncusundan 10’u oyun dışında kaldığında atış için ayrılan sürenin sonuna gelinmiş demektir, çünkü vurucular iki tane olmalıdır, bu durumda oyun dışı kalmamış olan tek vurucu bir işe yaramaz. Sonraki atış sıraları için vurucu taraf ile saha tarafı yer değiştirir.

 

Oyunun Biçimleri

Beş günden uzun süren test kriketi bu sporun bayrak gemisidir. İki tarafın da iki atış sırası olur, atıcıların sınırsız over hakkı vardır, ve bir test karşılaşmasından galip çıkmak çok kolay bir iş değildir. Örneğin X ve Y takımları mücadele ediyor olsun. X tarafının Y tarafını yenmesi için Y takımını iki kez oyun dışına alması yani on kaleyi birden alması gerekir. Bunu Y tarafı, X tarafının elde ettiği toplam koşu sayısından daha fazla sayı elde etmeden yapması gerekir. Eğer iki takım da beş gün içinde bunu beceremezse sonuç beraberedir, Sınırlandırılmış over kriketinde ise iki tarafın da sadece birer atış sırası hakkı vardır ve bu genelde 50 over ile sınırlıdır. Atıcı başına toplanacak over sayısı sınırlıdır (bu sayı 50 over’lık bir karşılaşmada genelde 10’dur) ve kaybedilen kale sayısı sonucu etkilemez, yani basitçe daha çok sayı yapan takım kazanır.

Takım Pozisyonu: İyi bir kriket takımının farklı pozisyonlarda oynayan iyi oyunculardan oluşan dengeli bir dağılımı olmalıdır. Vuruş esnasında takım vuruş dizilişine geçer. Vuruş düzeninin pek çok çeşidi varsa da birden beşe kadarki oyuncular genelde iyi vuruculardır. Altı numara genelde her iki işi de iyi yapar (hem vurucu hem de fırlatıcıdır), kaleci daima yedi numaradır. 8-11 arası numaraları giyen oyuncular ise genelde iyi fırlatıcılardır.

1

2

3

4

 

Yorumlar

Free Porn Video