Kızamıkçık Nedir? Neden Olur? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Kızamıkçık Nedir Neden Olur Nasıl Bulaşır Belirtileri Ve TedavisiKızamıkçık hamile kadınlar açısından çok tehlikeli bir hastalıktır: Virüs doğmamış bebekte görme sorunları, sağırlık ya da beyinde hasar gibi ciddi oluşum bozukluklarına yol açabilir (kızamıkçık embriyopatisi). Çocuklar için kızamıkçık (rubella) zararsız bir hastalıktır. Hastalığa kızamıkçık virüsü neden olur ve virüs havadan geçen damlalarla aktardın 14 ila 21 gün içinde hastalık belirtileri baş gösterir. Ancak hastalık başarıyla bir insana bulaştıysa, bunu takip eden yedinci günden itibaren ondan başkalarına da bulaşabilir.

Hafif soğuk algınlığı belirtilerini (uzuv ağrıları, hastalık hissi) takiben açık kırmızı, küçük lekeli, lekelerin birbirinin içine geçmediği bir döküntü ortaya çıkar. Döküntü kulakların arkasında başlar ve yüz, boyun, bedenin orta kısmı, kol ve bacaklara doğru yayılın Lekeler çıkma sırasına uygun bir şekilde, yaklaşık on gün içinde yeniden gözden kaybolur. Bazı çocuklarda hafif ateş olabilir. Kızamıkçığa özgü bir belirti, boynun iki tarafindaki lenf düğürnlerinin şişmesidir; bunlar dokununca inci gerdanlık gibi hissedilebilir hale gelir. Bulaşma tehlikesi ancak döküntünün çıkmasından on gün sonra geçer.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Soğuk algınlığı benzeri ön aşama 2) Kulakların arkasında başlayan ve sonunda bütün bedeni kaplayan, kırmızı lekeli döküntü 3) Boyunda şişmiş ve basınca duyarlı lenf düğümleri 4) Bazı vakalarda hafif ateş

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Lütfen teşhisi kesinleştirmek için doktora başvurun.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Bu hastalığa karşı belli bir tedavi yoktur. Doktor size, hasta çocuğunuzu bebek bekleyen hanımlardan uzak tutmanızı önerecektir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Çocuğunuzun sürekli evde kalması gerekmez, ama tanımadığınız kadınların yanına gitmesini engellemeye çalışın, çünkü hamileliğin ilk üç ayı boyunca bu virüs büyük bir tehlike oluşturur. O yüzden alışverişe giderken çocuğunuzu yanınızda götürmeyin. Kızamıkçık geçirmiş arkadaşları çocuğunuzla oynamaya gelebilir. Kızamıkçıktan korunmanın en güvenli yolu, 13. aydan itibaren yapılabilen, suçiçeği ve kabakulak aşısıyla birleştirerek de verilebilen kızamıkçık aşısının uygulanmasıdır. Aşı on, on iki yaş arasında ve yetişkinlikte tazelenebilir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video