Kızamık, Kabakulak, Kızamıkçık (MMR) Aşısı Nedir? Hakkında Bilgi

 

Kızamık, Kabakulak, Kızamıkçık (MMR) Aşısı Nedir Hakkında BilgiBu çocuk hastalıklarına karşı teki aşılar ya da kızamık, kabakulak ve kızamıkçık için bir karma aşı (MMR) vardır. Sadece 13. ayını doldurmuş ve tamamen sağlıklı çocuklar aşılanır. Tavuk proteinine tepki veren ya da alerjik hastalıkları olan çocukları, MMR aşısı yaptırmadan önce doktora muayene ettirmek ve doktorun görüşüne uymak gerekir. Yeterince koruma sağlaması için, çocuk iki yaşına geldiğinde aşı tazelenir. Vakaların çoğunda aşı hastalıkların bulaşmasını önler. Vücut gerektiğinden az antikor üretse ve aşıya rağmen hastalık ortaya çıksa bile, aşı çocuğu kızamığın ve kabakulağın ürkütücü komplikasyonlarından koruyacaktır.

Henüz aşı olmamış çocuklara kabakulak ya da kızamık bulaştıysa, mikrobu kapmalarından kısa bir süre sonra da aşı olabilirler. Kızamıkçık aşısı hamile kadını ve bebeğini bulaşmaya karşı korur. İlerisi için korunma oluşturmak amacıyla, bütün genç kızlar 11-15 yaş arasında kızamıkçık aşılarını tazeletmelidir.

Yan Etkileri: Kızamık aşısından yaklaşık bir hafta sonra bazı çocuklarda kızamık benzeri bir döküntü ve ateşle kendini gösteren, iki üç gün süren “aşı kızamığı” görülebilir. Kabakulak aşısından sonra nadiren tükürük bezleri hafif şişebilir. Kızamıkçık aşısı boyundaki lenf düğümlerinde şişmeye yol açabilir. Bu komplikasyonlar oluşursa, lütfen doktorunuza danışın.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video