Kimya Sektörü Hakkında Bilgi | Tanımı, Tarihi Ve Hikayesi

 

Kimya Sektörü Hakkında Bilgi  Tanımı, Tarihi Ve Hikayesi Kimya biliminin temeli tekstil boyaları sektörüdür. Kimya sektörü 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren gelişmeye başladı. 1870 yılında insanoğlu dünyada ilk defa 1 milyar nüfusa ulaştı. Sanayi Devrimi başladı. Sanayi Devriminin sonucunda buhar makinelerinin icat edilmesi, gemilerin, kıtalar arası seyahatin kolaylaşması gibi gelişmeler neticesinde insanlar daha çok sosyal etkileşime girmeye başladılar. Sosyal yapının değişmesi, moda kavramını doğurdu. Bu insanların giyinmesi gerekiyordu; farklı kıyafet, farklı renk arayışları başladı. Fakat o devirde kök boyalardan başka bir boya yoktu. Kök boyalar doğal kaynaklıydı.

O sene ham maddesi ne kadar bulunursa o kadar üretilebiliyordu. Çok uzun süre yıkanmaya dayanıklı değildi, soluyordu. Ayrıca değişik renkler elde etmek, her seferinde aynı tonu tutturabilmek çok zordu. Moda sektörünün tekstil boyalarına duyduğu ihtiyaç, kimya biliminin patlama yapması için uygun bir zemin oluşturdu. Kimya bilimi o devirden önce de vardı elbette, ancak çok verimli üretim yapan bir çalışma sahası değildi.

Kimyacılar, tekstil boyalarını üretebilmek için binlerce molekül geliştirdi. Sonunda başarılı da oldular. O tarihe göre çok kaliteli, işe yarar, sektörü öne çıkaracak boyalar üretmeyi başardılar.Kimya biliminin ürettiği her türlü kimyasal maddenin temeli 19. yüzyılın sonunda üretilen bu kimyasal moleküllerdir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video