Kick Boks Nedir? Malzemeleri, Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Kick Boks Nedir? Malzemeleri, Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiKickboks, boks teknikleri savaş sanatlarından —asil olarak karateden—türetilmiş tekmelerle birleştiren yüksek tempolu bir spordur. Geleneksel Thai boks ve Full Contact’ı andırmasına karşın 1970’ler de ABD’de savaş sanatı uzmanlarınca geliştirilmiştir. Profesyonel dövüşler, her biri, iki dakika süren 12 raunda kadar uzayabilir. Dövüşler, nakavt ya da daha sıkça rakibe indirilen darbelerden alınan sayılarla kazanılır. Kickboks hem kadınlar, hem de erkekler için profesyonel bir spordur. Önemli karşılaşmalar, kickboksçuların süper star statüsünün keyfini sürdüğü güneydoğu Asya ve Japonya’da muazzam seyirci toplar. Batıda kickboks yüksek kondisyon gereksinimleri ve zorlu hamleleri dolayısıyla yaygın bir egzersiz biçimi oldu. Kickboksun kuralları, tek bir yönetim organı yerine rakip oluşumların varlığı yüzünden çetrefillidir.

Dövüşçü Profili

Kickboksçular, boksörlerin gücü, hızı, dayanıklılığı ve kondisyonu ile açılmış yüksek tekmeler için çeviklik ve esnekliğe ihtiyaç duyar. Özellikle dövüşçünün bacaklarına tekme atılmasına izin veren kurallar çerçevesinde yarışırken, açıya karşı dirençli olmak gereklidir.

Ring

Aslen minderde yapılan kickboks karşılaşmaları, günümüzde standart boks ringlerinde (dört yani iplerle çevrili gerilmiş bez kareler) gerçekleşir, Alt ip zeminden en az 33 cm yüksekte olmalıyken, üst ipin yüksekliği en fazla 132 cm’dir,

 

Koruyucu Malzemeler

Full Contact dövüşlerinde, koruyucu malzemelerin çoğu zorunludur. Oryantal, Muay Thai ve sanshou dövüşlerinde tekmelik ve ayak korumalarına izin verilmez. Ama sporun diğer dallarında tercihe bırakılır, özellikle amatör dövüşçülere önerilir. 1

Puanlama Sistemi

Karşılaşmalar nakavtla ya da puan toplayarak kazanılır. Bazı yarışmalarda kazanan toplam puanla değil, kazanılan rauntların sayısıyla belirlenir. Başın önü, arkası ve yanları; gövdenin önü ve yanları ve bacakların tamamı puan alanıdır. Puanlar aşağıdaki gibi verilir: Başarılı yumrukların tümüne bir puan verilir. Ayak süpürmeleri ve gövdeye atılan tekmeler de bir puan alır. Başa atılan bir tekmeye iki puan verilir. Gövdeye inen bir uçan tekmeye iki puan ve başa inen birine üç puan verilir.

Dövüş Stilleri

Kickboksçular rakibin gövdesine ve başına jab, kroşe, cross ve aparkat gibi yumruklar atabilir. Ayrıca, önden, yandan ve dönerek atılan tekme çeşitleri de vardır. Döner tekme dövüşçünün rakibin başına, gövdesine ya da alt bacağına yapılan bir vuruşa ivme kazandırmak için bacağını dairesel bir hareketle savurmasıdır. Kickboks ve geleneksel boksun yumruk stilleri arasında çok az fark vardır. Aslında çoğu dövüşçü bir disiplinden diğerine geçer. Çoğunlukla iyi yerleştirilmiş bir yumruk dolgulu eldivenler dolayısıyla bir tekmeden daha etkisizdir.

 

1 1 1

 

Yorumlar

Free Porn Video