Kemik İliği İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Hakkında Bilgi

 

Kemik İliği İltihabı Nedir Nasıl Tedavi Edilir Belirtileri Hakkında BilgiKemik iliği iltihabına (osteomiyelit) bir bakteri enfeksiyonu neden olur. Mikroplar genellikle örneğin bademcik iltihabı gibi daha önce geçirilmiş bir hastalıkla vücuda giren stafılokoklar kan dolaşımı yoluyla kemiklere girer ve kemik iliğinde iltihaba yol açar. Kemik şaftında ve etrafındaki kas dokusunda bu yüzden eklem akıntıları ve apseler meydana gelir. Hastalığın başında çocuğun ateşi sürekli yüksektir, buna genellikle titreme nöbetleri eşlik eder, ama başka bir hastalık belirtisi görülmez. Kol ya da bacaktaki uzun kemikler iltihaplandıysa, hastalıklı uzuv şişer, kızarır ve sıcaktır. Çocuk ağrıdan şikâyet eder ve hareket etme konusunda isteksizdir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Yüksek ateş, titreme nöbetleri iltihaplı kemikte ağrı 2) Şişmiş, kızarmış ve sıcak uzuvlar

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuzda titreme nöbetleri, yüksek ateş ve eklem ağrıları varsa, lütfen hemen çocuk doktoruna gidin.

 

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Hastalığa neden olan mikrobu saptamak için, doktor kan alacak ve gerekiyorsa iltihaplı eklemden cerahat çekecektir. Alınan örneklere dayanılarak hastalık tanısı konulduysa, birkaç ay boyunca antibiyotik kullanma gerekir. İltihabın kapsamının anlaşılması için, hasta kemiğin röntgeni çekilmeli ve gerekiyorsa bir sintigrafi (izotop muayenesi) yapılmalıdır.

Kemik ve etrafındaki yumuşak kısımlardaki apse ve birikmiş sıvının kapsamının anlaşılması için bir ultrason tetkiki gerekir. Hasta uzuvların bir süreliğine bir kalıp ya da alçıyla hareketsiz tutulması gerekebilir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Çocuğunuzun doktorun gerekli gördüğü süre boyunca yatak istirahatine uymasına ve doktorun yasakladığı spor faaliyetlerinden uzak durmasına dikkat edin. Çocuğunuzun, talimatlarda belirtilen zaman dilimi boyunca antibiyotikleri düzenli olarak almasına özen gösterin. Bu kural cerahatlı bademcik, kulak ya da sinüs iltihapları ve cilt enfeksiyonları için de geçerlidir. ilaçların düzenli alınmasıyla, bakterilerin kan dolaşımı yoluyla yayılması önlenir.

 

Komplikasyonlar: Kemik iliği iltihabı yıllar boyu yeniden tekrarlayabilecek, kronik bir iltihaba dönüşebilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video