Keçiboynuzu Nedir Faydaları Nelerdir?

 
  • Kökeni ve Yayılışı:

Keçiboynuzu bir Akdeniz bitkisi olup Akdeniz ülkeleri ile Kuzey Afrika’da yayılmıştır. Ülkemizde, Akdeniz Bölgesi’nde yabani olarak yetiştiği gibi, aşılanarak kültürü de yapılmaktadır. Yabani formlarının meyveleri ince ve mat kahve renkli olduğu halde kültür formunun meyveleri kalın, parlak ve siyahımsı kahve renklidir. Özellikle; Dalaman, Silifke, Anamur ve Antalya’da yaygın olarak bulunmaktadır.

Bitkisel Özellikleri: Bitki, çok yıllık olup derinlere ve yanlara giden kazık köke sahiptir. 10 m. kadar boylanabilen bir ağaçtır. Yaprakları, uzunca saplı bileşik yaprak formundadır. Yapraktaki yaprakçık sayısı çeşide göre 3-5 arasında değişir. Yaprağın üst tarafı parlak, alt yüzü mat yeşil renklidir ve kenarları düzdür. Bitki, yapraklarını kışın dökmez. Temmuz-Ağustos aylarında çok küçük, yeşilimtırak renkli çiçekler açar. Çiçek, bir çiçek sapı üzerinde sıralıdır. Her çiçekten bir meyve meydana gelir. Meyve 10-20 cm. uzunluğunda ve 2-3 cm. genişliğinde yassı, esmer renklidir. Meyve içerisinde sayıları 10-15 arasında değişen sert, esmer renkli ve oval şekilli tohum bulunur. Meyveler bir yıl sonra olgunlaşır.

İçerikleri: Meyvenin bileşiminde %60-70 karbonhidrat, %30 sakkaroz, %18 glikoz, selüloz, azotlu bileşikler, tanen ve sabit yağ vardır.

 

Faydalanma Yönleri: Keçiboynuzunun yaprakları, dalları,Keçiboynuzu Nedir Faydaları Nelerdir ?, keçiboynuzu nedir ne işe yarar, keçiboynuzu faydaları ve kullanımı ,keci boynuzu faydalari cinsel ,keçiboynuzu pekmezi ,harnup nedir ,keçiboynuzu nerede yetişir, keçiboynuzu özü ,keçiboynuzu tozu kabukları, kuru ve taze meyveleri ile tohumlarından faydalanılır. Olgun meyveler çerez, gıda ve hayvan yemi olarak değerlendirilebilir. Kuru meyveler öğütülüp un ile karıştırılarak özellikle süt çocuklarının mide ve bağırsak bozukluklarında ishale karşı kullanılan preperatlar hazırlanır. Göğüs yumuşatıcı olarak değerlendirilir. Öğütülmüş saf keçiboynuzu unundan kahve de yapılır. Taze meyvelerinin idrar artırıcı ve müshil etkisi vardır.


Tohumları, %60 karbonhidrat, %14 azotlu bileşikler ile sabit yağ ihtiva eder. Tohumlarından kaynar su ile tüketilerek %20 civarında zamk elde edilir. Zarnk, beyaz renkli olup ılık suda şişer. Bu zamk, kozmetoloji, kağıt ve kumaş endüstrisinde kullanılır. Ucuzdur. Kitre zamkı yerine kıvam verici, süspansiyon yapıcı ve yapıştım’ olarak kullanılır. Ülkemizde, zamk elde edilmediğinden ihraç edilmektedir. Tohumlar, eskiden kuyumcuda ağırlık birimi olarak kullanılmıştır. Günümüzde; elmas, altın ve zümrüt v.s gibi taşların ölçülmesinde kullanılan Grat tabiri keçiboynuzuna verilen isimden gelmektedir.

 

Yorumlar

Free Porn Video