Kawasaki Hastalığı Nedir? Nasıl Geçer? Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

 

Kawasaki Hastalığı Nedir Nasıl Geçer Nedeni, Belirtileri ve TedavisiKawasaki hastalığı 1967 yılında T. Kawasaki isimli Japon bilim adamı tarafından tanımlanmıştır. Bu nedeni bilinmeyen enteresan hastalık, 5 yaşından küçük çocuklarda gözlenen ateşli, döküntülü bir çocukluk çağı hastalığıdır ve tüm dünyada yılda her 10 000 çocuktan birinde görülür. Bazı ülkelerde daha sık görülme ihtimali vardır; Japonya da hastalığın daha sık görüldüğü ülkelerdendir. Bazı hastalıkların teşhis edilmesi özellikle zordur, Kawasaki hastalığı da bunlardan biridir. Kawasaki hastalığında ortaya çıkan en önemli bulgular 5 gün ya da daha fazla süreyle devam eden belirgin yüksek ateş ve deri döküntüleridir. Gövdede, kol ve bacaklarda kabartı, kızarık yaygın döküntüler oluşur. Hastalıktan ağzın içi ve dudaklar da etkilenir; dil çilek gibidir, dudaklar ruj sürülmüş gibi kızarır, ağzın içi kıpkırmızıdır. Gözlerin içi de iltihaplanır. Boyun bölgesinde belirgin bezeler oluşur.

El ve ayaklarda cilt soyulabilir. Kawasaki hastalığı tüm bu belirtilerle, kızıl hastalığının da nedeni olan A grubu beta hemolitik streptokok bakterisinin yol açtığı hastalıkları andırır. Hasta çocuk düşmeyen yüksek ateş, döküntü, boyunda bezeler, halsizlik ve iştahsızlık nedeniyle doktora götürülür. Çocuğun ailesi, doğal olarak çocuğun bir enfeksiyon hastalığı geçirmekte olduğunu düşünür. Hasta çocuğu muayene eden hekim de, öncelikle bir enfeksiyon hastalığından şüphelenir. Yapılan kan tahlilleri ve alınan kültürlerde herhangi bir virüs ya da bakteriye ait hiçbir belirtiye rastlanmaz. Bunun nedeni ise, Kawasaki hastalığının bir enfeksiyon hastalığı olmamasıdır. Kawasaki hastalığı vaskülit grubundan bir hastalıktır, yani bir damar iltihabıdır. Bu hastalıkta, vücudun pek çok yerindeki damarlarda alev alev yangı söz konusudur.

Etkilenen en önemli damarlar ise kalp kasını besleyen koroner damarlardır. Bu damarlarda anevrizmalar, yani şiddetli genişlemeler gözlenir. Kalp damarlarının tutulumu ömür boyu süren şikâyetlere sebep olabilir. Kawasaki hastalığından şüphe edildiğinde hemen kalp ekosu çekilmesi şarttır. Eğer kalp ekosunda kalp damarlarında etkilenme saptanırsa, kalp damarların’ koruyabilecek tek yöntem hastaya hemen damardan immünoglobülin (İVİG) tedavisiyle birlikte aspirin ilacının uygulanmasıdır. Kawasaki hastalığı çocukluk döneminde aspirinle tedavi edilen nadir hastalıklardandır. Hastalığı ilk kez tanımlayan T. Kawasaki 2009 yılı itibariyle halen hayattadır ve Türkiye’den çocuk romatizma hastalıkları uzmanı Sayın Prof. Dr. Seza Özen’in de aralarında bulunduğu bir grup uzman doktorla düzenli olarak bir araya gelerek hastalığın özelliklerini gözden geçirmektedir.

 

PÜF NOKTALARI: Boğazı iltihaplı ve döküntüsü olan çocuklarda çok yüksek ateş 5 günden uzun süre devam ettiğinde, ateşin düşmemesinin sebepleri arasında Kawasaki hastalığı da akla gelmelidir. Kawasaki hastalığı modern dünyamızda, çocuklarda doğuştan olmayan, sonradan kazanılan kalp hastalıklarının en önemli sebebidir. Özellikle 5 günden uzun süren ateşli durumlarda, döküntü ve cilt değişiklikleri ortaya çıktığında Kawasaki hastalığından şüphelenilmelidir, bu durumda kalp ekosu çekilerek kalp damarları incelenmelidir. Tanının hızlı konması önemlidir, damardan irnmünoglobülin, ağızdan aspirin tedavisinin hızla uygulanmasıyla başarı sağlam.. Hiç tedavi görmeyen Kawasaki hastası çocukların dörtte birinde kalp hastalığı gelişebilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video