Kasık Fıtığı Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Belirtileri, Tedavisi Ve Zararları

 

Kasık Fıtığı Nedir Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi Ve ZararlarıKarın kaslarında birkaç zayıf bağ dokusu noktası vardır ve bu yerlerde yarılmalar, yani fıtık oluşabilir: Özellikle karın kaslarındaki doğal yarıklardan geçen kan damarlarının, sinirlerin, liflerin ve kalça bölgesinden geçerek cinsel organlara ulaşan sperm kanallarının bulunduğu kasık bölgesinde bu soruna sık rastlanır. Karın boşluğundaki hareketli doku parçaları (karın zarı ve bağırsak bükümleri) yarıklardan dışarı fırladığı zaman, fıtık sorunu ortaya çıkar. Göbek deliği ve diyafram bölgelerinde de fıtığa elverişli aralıklar vardır. Bebeklik döneminde en önemli ve en sık rastlanan fitık türü, kasık fıtığıdır. Bu soruna yüz çocuktan birinde rastlanır ve oğlan çocuklarda görülme sıklığı, kızlara göre dokuz kat fazladır. Genellikle aileler içinde bir fıtık eğilimi olduğu gözlemlenmiştir. Vakaların üçte ikisinde kasık fitığı yaşamın ilk üç ayında kendini gösterir.

Fıtık kasığın iki kemerinin birleştiği kenarda net bir çıkıntı olarak görülebilir ve dokununca hissedilebilir. Fıtık tek taraflı ya da iki taraflı olabilir. Kasıktaki şişlikler (fıtık keseleri) özellikle karın kasları gerildiği zaman belirginleşir: Çocuk hapşırdığı, öksürdüğü, ağladığı ya da dışkısını çıkarırken ıkındığı zamanlarda böylesi bir durum ortaya çıkar. Normal bir kasık fitığı genellikle ağrılara ya da hastalık hissine neden olmaz. Ameliyat gereklidir, ama ameliyata hazırlanmak için yeterince zaman vardır. Ancak iç organın bir parçası fıtığa sıkışmışsa, şiddetli ağrılar, mide bulantısı ve kusma ortaya çıkar. Bu durumda hemen ameliyatın gerçekleştirilmesi gerekir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Kasık bölgesinde şişkinlik 2) Karın ağrısı 3) Kusma 4) Kabızlık 5) Zayıf nabız

 

Doktora Girmek Gerekir mi: Kasık fıtığından şüpheleniyorsanız, çocuğunuzu mutlaka doktora götürmelisiniz. Kasık bölgesindeki bu tip belirgin şişkinlikler lenf düğümleri ya da inmemiş testis olabilir, ama doktorun sorunun bir kasık fıtığı olmadığını kesin olarak teşhis etmesi şarttır.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Her kasık fıtığı vakasının ameliyat edilmesi gerekir. İç organlar fıtığa sıkışmadığı sürece, ameliyat sakince planlanabilir. Ancak fıtık bir iç organı arasına sıkıştırmışsa, hemen acil operasyona gidilmesi gerekir. Önceden planlanan bir ameliyat çocuk hastaneye yatırılmadan bir klinikte gerçekleştirilebilir ya da çocuk cerrahi tarafından kendi muayenehanesinde yapılabilir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Doktora gitmekte gecikmeyin ve çocuğunuzu ameliyat ettirin. Kasık fıtığı kendi kendine geçmez.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video