Kas Nedir? Kasların Görevleri, Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

 

Kas Nedir? Kasların Görevleri, Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?Yüz ifadenizle çeşitli duyguları anlatabilirsiniz. Bunu çoğu zaman farkında olmadan yaparsınız. Sevinç, üzüntü, öfke, şaşkınlık gibi duyguları dışa yansıtmanızı sağlayan deri altındaki onlarca kas grubudur. Kemikler ve vücudun diğer bölümleri kaslara bağlıdır Kaslar. kasılıp gevşeyebilir, Kasların bu özelliği sayesinde vücudunuzdaki eklemlerle bağlı kemikler hareket edebilir. Bütün kaslar vücudun hareket sistemini oluşturur. Hareketin yanı sıra kaslarınız vücudunuzun dengeli biçimde ayakta kalmasına ve çeşitli pozisyonları almasına da yardımcı olur. Kollar, bacaklar, parmaklar gibi vücut bölümlerinin yanında göz kapağı, mide, yemek borusu gibi organların çalışmasında iskeleti saran kasları kemik ve eklemlerle da kaslar görev yapar. birlikte hareketi sağlar. Kaslar yumuşak bir yapıya sahiptir. Eğer kasaptan aldığınız bir parça dana etini incelerseniz kasları görebilirsiniz. Kaslar, kırmızı dana etinin yağsız kısımlarıdır. Bu kısımları bir kürdan ucuyla ince uzun kas tellerine ayırabilirsiniz. Çünkü kaslar Mil bir yapısı olan kas dokudan oluşur.

Kasılıp gevşeyebilen, bir başka ifadeyle uzayıp kısalabilen asıl yapı kas lifleridir. Kas dokusu, kan tarafından taşınan besine ve oksijene diğer dokulara göre daha fazla ihtiyaç duyar. Çünkü çalışan kaslar çok enerji harcar. Kas hücreleri ayrıca fazla enerji gerektiğinde kullanmak üzere besin depo edebilir. Vücut kütlenizin yaklaşık %40’ını kaslarınız oluşturur. Vücüdunuzda iskelet kası, kalp kası ve düz kas olmak üzere üç çeşit kas dokusu bulunur. Beyniniz sinirler yardımıyla sinyaller göndererek vücudunuzdaki kasların çalışmasını kontrol eder. İskelet kaslarının çalışması istemlidir. Yani, sizin isteğinize bağlı olarak beyin, iskelet kaslarının ne zaman ve nasıl hareket edeceğine karar verebilir. Örneğin ayağınızla topa yapacağınız vuruşu planlayıp gerçekleştirebilirsiniz. Kalp kası ve düz kasların çalışması istemsizdir. Yani bu organların çalışması sizin isteğinize bağlı değildir. Beyin, onların çalışmasını otomatik olarak kontrol eder. Kalbiniz ve iç organlarınız beynin denetimi altında çalışır.

İskelet Kası: İskelet kasları kemikler hareket ettirir. İstemli ve hızlı çalışır, Mikroskopta incelendiğinde bu kasların hücreleri çizgili bir yapı gösterir. Bu nedenle iskelet kaslarına çizgili kas da denir. Kol ve bacaklarda hareketi sağlayan bu kaslar hızlı kasılıp gevşediği için çabuk yorulur.

 

Kalp Kası: Kalp kası, kasılıp gevşeyerek kabin kan pompalamasını Sağlar. istemsiz, hızlı ve düzenli çalışır; yorulmaz. Mikroskopta incelendiğinde kalp kası hücreleri de çizgili bir yapı gösterir.

Düz Kas: Düz kaslar bağırsaklar, mide ve diğer iç organların hareketini sağlar. İstemsiz ve yavaş çalışır, yorulmaz. Mikroskopta incelendiğinde bu kasların hücreleri çizgili görünmez.

İskelet Kasları ve Hareket

İskelet kaslarının çoğu, kemiklere dayanıklı ve kordon şeklinde bağlarla bağlıdır. Bu bağlar kemikleri yerlerinde tutar. Kas hücreleri kas liflerini oluşturur. Kas lifleri kasılmak ve gevşemek üzere özelleşmişlerdir. Kas liflerinden oluşan kaslar kasıldığında kısalır ve şişkinleşir. Kaslar gevşediğinde ise uzar ve incelir. Kaslar kasıldığı zaman kemiklere bir kuvvet uygular ve onları çekebilir, ancak geri itemez. Bu nedenle çoğu kemik, çiftler halinde zıt yönlü çalışan kaslarla hareket ettirilir. Kaslardan biri kasıldığı zaman diğeri gevşer. Bu da hareketi sağlar.

 

Çiftler halindeki zıt yönlü çalışan iskelet kasları eklemin iki yanına bağlıdır. Örneğin on kol kası dirseğin üstünden, arka kol kas: dirseğin arkasından geçerek eklemlere bağlıdır. On kol kası kasıldığında dirsek bir açı oluşturacak şekilde bükülerek eli omuza yaklaştırır. Arka kol kası kasıldığında ise dirsek, acı genişleyecek şekilde açılarak eh omuzdan uzaklaştırır.  Ön kol ve arka kol kasları, beynin kontrolünde, istemli olarak bir arada lece dirseğin bükülmesi ve açılması sağlanır. Kaslarınız ve beyniniz bu hareketi daha bebekken öğrenir.

Dirseğinizi bükmeye veya açmaya karar verdiğiniz zaman beyniniz gerekli mesajları gönderir ve olay gerçekleşir. Kas çiftleri sayesinde tüm vücutta eklemlerle birlikte hareket sağlanır. Zıt yönlü çalışarak hareketi sağlayan en geniş ve en kalın kaslar, bacak ve üst kollarda bulunur. Bu kaslar vücudun en ağır kısımlarını hareket ettirir. El ye ayak parmakları ise ince ve narin kaslar tarafından hareket ettirilir. Gözünüzün sağa, sola, yukarı ye aşağı hareketini sağlayan da bir grup çizgili kastır.

 

Yorumlar

Free Porn Video