Karahindiba Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

 

Karahindiba Faydaları Ve Zararları Nelerdir Nasıl KullanılırŞeytan arabası, radika, arslandişi olarak da bilinir. Asteraceae familyasından sütümsü bir özsu içeren çokyıllık otsu bitki. Anayurdu Avrasya’dır. Bitkinin derin bir kazık kök üstünde yükselen düzgün ve içi boş bir gövdesi, tabanda rozetler oluşturan derin loplu ya da dişli yaprakları ve gövdenin ucunda tek olarak bulunan, yalnızca dilsi çiçeklerden oluşmuş sarı renkli çiçek başçığı vardır. Herbiri tek bir tohum içeren bir ucu tüylü meyveleri, bir arada küremsi bir görünüm sergiler. Genç yaprakları sebze olarak yenen bitkinin köklerinden kahve benzeri bir içecek hazırlanır. Ayrıca idrar ve safra söktürücü olarak da kullanılır.

Safra kesesi ve karaciğer hastalıklarında eşsiz bir bitki olan karahindiba yaprakları çiçeklenmesi başlamadan, sapları çiçekli iken, kökleri ise ilkbahar ve sonbaharda toplanır. Bitkinin tamamı şifalıdır. Şeker hastaları günde 10 karahindiba sapını bitki çiçekli kaldığı sürece yemelidirler. Çiçekli saplar yıkanır ve ondan sonra, çiçekli kısmı koparılıp yavaş yavaş çiğnenir. Yorgunluk ve halsizliğe birebir olan karahindiba saplarıyla 14 günlük bir kür yapmalıdır. Kökleri çiğ olarak yenir veya kurutularak çay halinde içilirse, kanı temizler, hazmı kolaylaştırır. Karahindiba şurubu bu bakımdan eşsiz bir içecektir.

Bileşiminde vitaminler, triterpenler, streoller, carotin, flavon, potasyum, uçucu yağ, fructose, inulin, cholin, karbonhidrat maddeleri vardır. Karahindibada acılığı veren taraksasin adlı madde bahar aylarında daha da arttığından mevsim ilerledikçe bitkinin acılığı daha da artar. İlkbaharda yapılan hindiba kürü vücudumuzda birikmiş olan toksinleri temizlememize yardımcı olur. Harika bir karaciğer temizleyicisi ve kan temizleyicisi olan karahindiba yalnızca salata olarak değil aynı zamanda yemek olarak da değerlendirilebilir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video