Kandidiyazis Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

 

En Sık Görülen Belirtiler: 

Pişik enfeksiyonu; Alt bezi bölgesinde bazen pul pul ve kenarlarında kabarcıklar olan cilt kızarıklıkları
Pamukçuk: Dudaklar, ağızda yanak çeperleri ve dilin üstünde beyazımsı katman

Bebeklerde alt bezi bölgesinde görülen kandidiyazis türüne pişik enfeksiyonu adı verilir ve nedeni kandida albikan denen maya mantarının bölgeyi sarmasıdır. Mantar genellikle bebeğin bağırsağı üzerinden cildine ulaşır. Genellikle, hastalık belirtileri görülmemesine rağmen mantar yetişkinlerin cildinde de yaşar. Bu yüzden anne hiç farkında olmadan mantarı bebeği emzirirken ya da altını değiştirirken ona bulaştırabilir. Bu gibi durumlarda mantar bebeğin ağzının içine yayılır, mide bağırsak alanını ve anüsün derisini de sarar.

 

Kandidiyazis Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında BilgiAğızda kandidiyazis oluşumuna pamukçuk adı verilir ve dudaklar, yanak çeperleri ya da dilde sıkı yapışmış, beyazımsı bir katman görülür. Pamukçuğu ağzın içinde kesilmiş sütten ayırt edebilmek için, bebeğe çay içirilir: Çay sütü temizleyip götürü”, ama pamukçuğu götüremez. Alt bezi bölgesinde, özellikle anüs deliği ve cinsel organların etrafında küçük ya da büyükçe kızarıklıklar vardır. Bunların kenarları bazen hafif pullanabilir ve hatları keskin olmayan küçük yuvarlak kabarcıklar belirebilir.

Doktora Girmek Gerekir mi: Pişik enfeksiyonunu pişikten ayırmak Ye doğru tedaviye başlamak için doktora gitmeniz kesinlikle tavsiye edilir.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor örneğin nistatin içeren antimikotik merhemler ya da ağızdan verilebilecek damlalar verir.

 

Sizin Yapabilecekleriniz: Yapabileceğiniz şeylerin en önemlisi, bebek altını her ıslattığında bezini sık sık değiştirmektir. Yaz aylarında bebeğinizi olabildiğince alt bezi bağlamadan bırakın. Kışın komodinin üzerine yerleştirebileceğiniz küçük bir elektrik sobası oda ısısını yumuşatacaktır, siz de bebeğinizi, tabii ki tek başına kalmayacağı şekilde, bir çeyrek saat altı açık bırakabilirsiniz.

Biberon verilen bebeklerde biberonun temizliği konusunda çok titiz olmalısınız: Bebeği beslemeden önce biberonu yaklaşık on dakika kaynatın ve antimikotik (mantara karşı ilaçlar — ç.n.) tedaviye başladıktan sonra yeni bir ağızlık kullanın.

Bebeğinize şekerli meyve suları ya da tatlı şeyler vermeyin: Şeker maya mantarlarının gelişimini destekler. Emzirilen bebeklerde pamukçuk çıktığında, annenin memesine de, emzirmeden önce ve sonra, bebeğin yutması için verilen sıvı antimikotik ilaç sürülmelidir.

 

Yorumlar

Free Porn Video