Kan Nedir? Kanın Yapısı, Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir? Hakkında Bilgi

 

Kan Nedir Kanın Yapısı, Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir Hakkında BilgiKan, damarlarda hareket eden bir dokudur.

  • Madde taşıma,
  • Pıhtılaşma,
  • Vücudu hastalıklardan koruma,
  • Vücut sıcaklığını düzenleme gibi görevleri üstlenmiştir.

Yetişkin bir insanda ortalama 4-5 litre kan bulunur. Kanın yapısı kan hücreleri ve plazmadan meydana gelir. Plazma, kanın sıvı kısmını oluşturur. Kan plazmasının yaklaşık %90’ı sudur. Geri kalan %10’luk kısmında protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral gibi besin içerikleri ile oksijen, hormonlar, karbondioksit ve diğer atık maddeler bulunur. Kan hücreleri; alyuvarlar, akyuvarlar ve kan pulcuklarıdır.

Alyuvarlar: Kırmızı renkli kan hücreleridir. Kanda sayıca diğer hücrelere göre fazla bulunur. Yanda elektron mikroskop görüntüsü yer alan alyuvarlarda, hücre çekirdeği bulunmaz. Kanın, oksijen ve karbondioksit taşımasında görev yapan hücrelerdir.

 

Akyuvarlar: Renksiz ve çekirdekli hücrelerdir. Bunlar, laboratuvar çalışmalarında kullanılan boyalarla boyanarak mikroskopta ayırt edilebilir. Yandaki fotoğraf bir akyuvarın elektron mikroskop görüntüsüdür. Sayıları alyuvarlara göre azdır. Vücuda giren bakteri, virüs gibi mikroplara karşı savunma yapar. Vücuttaki bir enfeksiyon sırasında sayıları artar. Kanda farklı özellikler taşıyan akyuvar çeşitleri bulunur. Bazıları mikroplar. doğrudan yutup sindirerek yok eder, bazıları ise mikroplar. etkisiz hale getiren madde salgılar.

Kan pulcukları: Renksiz ve çekirdeksizdir. Kemik iliğinde kan dokusunu oluşturan hücrelerden kopmuş parçalardır. Yandaki fotoğraf bir kan pulcuğunun boyanmış ve büyütülmüş elektron mikroskop görüntüsüdür. Yaralanma durumunda kan pulcukları bir araya gelirken kan proteinleri de yapışkan bir ağ oluşturur. Kan pulcukları ve proteinler pıhtıyı meydana getirir.

 

Yorumlar

Free Porn Video