Kalsiyum Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur? Faydaları Nelerdir?

 

Kalsiyum Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur? Faydaları Nelerdir?Kalsiyum minerali, kemik ve dişlerimizin temel yapısını oluşturur. Ayrıca kasların kasılması, sinir dokusunda iletinin olması, kanın pıhtılaşması ve kalbin çarpması için dokularda kalsiyum bulunması şarttır. Süt ve süt ürünleri kalsiyumdan zengindir, kemikleri ve dişleri hızla büyüyen çocukların gıdalarında bol kalsiyum olmasının gerekliliği çok açıktır. Kalsiyum eksikliğinde kemik ve dişler güçsüz, iskeletsiz kalır, kemik erimesi gözlenir. Büyümede geri kalınır. Kolay kasılmalar, kas ve sinir sisteminde güçsüzlük oluşur. Her çocuk her gün kalsiyumdan zengin gıdalarla beslenmek zorundadır. Ne kadar çok kalsiyum o kadar iyidir.

Gıdalarla fazlaca kalsiyum almanın hiçbir sakıncası yoktur, D vitamini bir trafik polisi gibi gıdalarla alınan kalsiyumun doğru yönlendirilmesini sağlar. Fazlası dışkı ve idrarla atılır. Gereğinden fazla kalsiyum, gereğinden fazla D vitaminiyle birlikte alınırsa tehlikelidir, bu durumda başta böbrek dokusu olmak üzere dokularda kalsiyum birikmeye başlar.Günlük beslenme düzeni içinde 2 bardak süt içen, her sabah peynir, gün içinde de yoğurt yiyen çocuklar, gıdalarla yeterince kalsiyum almış olurlar. Sardalye balığı, susam, tahin, incir, kuru kayısı ve soya tüketmek de gıdalarla kalsiyum almak açısından yararlıdır. Kalsiyumun gıdalarla az alınması sorununu süt, peynir, yoğurt gibi beyaz gıdaları sevmeyen ve bunları görünce köşe bucak kaçan çocuklar yaşarlar. Süt ürünlerini tüketmekte çok zorlanan, fazlaca yemek seçen çocuklarda alternatifler yaratmak şarttır. Bu durumda beyaz peynir yerine kaşar peyniri, yoğurt yerine süt fabrikalarında hazırlanmış meyveli taze peynirler, süt yerine sütlü tatlılar denenmelidir.

Bu tarz önerilere de sıcak bakmayan çocuktaysa peynirli börek içleri, kaşarlı kuru köfte, çorba içinde beyaz peynir ya da kaşar peyniriyle alternatifler yaratılmalıdır. Hiçbir şekilde süt ürünü tüketmeyen çocuklarda ise soya sütü, soya filizleri, Japonya kaynaklı peynirimsi bir yapıdaki soya ürünü tofu, kılçıklarıyla birlikte un ufak ezilmiş sardalye balığı ve bol bakliyat son çare alternatifler olmalıdır. Hiçbir önerinin uygulanamadığı çocuklardaysa ilaç olarak kalsiyum takviyesi yapılmalıdır. Çocuklarımız gıdalarla her gün 500 mg kalsiyum almalıdırlar. Unutulmaması gereken, kalsiyumun hammadde, onu vücuda yararlı hale getirenin ise D vitamini olduğudur. D vitamini eksikliği ise hiçbir çocukta yaşanmaması gereken bir durumdur.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video