Kalp Ritim Bozukluğu Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tedavisi

 

Kalp Ritim Bozukluğu Nedir Neden Olur Ne İyi Gelir TedavisiKalp ritmi, kişi dinlenir haldeyken, kalbinin bir dakika içindeki atış sayısı olarak tanımlanır. Kalbin doğal atış ritmi yaş, fiziksel faaliyet, kişinin düzenli spor yapıp yapmaması, ruhsal durumu ve vücut ısısı gibi faktörlere bağlıdır. Çocuklara özgü bir durum olarak, nefes alırken kalp frekansı nefes verirken ortaya çıkan kalp frekansından daha yüksektir. Bu düzensizlikler özellikle uykuya dalarken ve uykudan uyanma aşamalarında ya da fiziksel zorlanma yaşandığında daha da belirginleşir. Kalp ritminin bu normal düzensizliklerini, örneğin kalbin fazla hızlı atması anlamına gelen taşikardi gibi kalp ritmi sorunlarıyla karıştırmamak gerekir. Normal bir ritm düzensizliğinin nedeni duygusal heyecan, aşırı fiziksel zorlanma ya da ateşin yükselmesi olabilir.

Çocuklarda, normal kalp ritmine ek olarak, doktorların ekstra-sistol (fazladan atış) adını verdiği, kulakçıkların ya da karıncıkların erken kasılmaları da olabilir. Aritmi adı verilen, genelde normal olan ritmi bozan düzensizlikler de sık görülür. Bu durumların ille de bir kalp hastalığına işaret etmesi gerekmez. Bu ritm bozuklukları sağlıklı, ama ruhsal açıdan hassas çocuk ve gençlerde görülür. Kalp ritmi bozuklukları dengesiz bir kan dolaşımıyla beraber ortaya çıkıyor ve çocuk hasta bir izlenim bırakıyorsa, yatak istirahati uygulanması ve doktorla temasa geçilmesi gerekir. Bu durumda bir kalp kası iltihabı söz konusu olabilir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Kalp çarpıntısı 2) Kalbin teklemesi 3) Düzensiz atış 4) Taşikardi

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuz kalbinde çarpıntı olduğunu ya da kalp atışının teklediğini hissettiyse, lütfen doktora başvurup olası nedenleri netleştirin.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Kalp ritmi bozukluklarının her zaman doktor tarafından bir EKG (elektrokardiyogram) çekilerek incelenmesi gerekir. Burada dinlenme ve fiziksel faaliyet halindeyken nabzın akış şeması saptanır. Daha sonra doktor ritm bozukluklarını iyileştirmek için çocuğa ilaç verilmesinin gerekip gerekmediğini kararlaştırır. Genelde çocuklarda görülen kalp ritmi bozukluklarında başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Sizin Yapabilecekleriniz: Çocuğun yorulmamasına, fazla heyecan yaşamamasına ve ateşinin yükselmemesine olabildiğince dikkat edin. Çocuğunuz kalp ritmi bozukluklarının yanı sıra genel bir fiziksel bitkinlik hali içindeyse, sorunun nedenleri anlaşılıncaya kadar yatak istirahatine uymasına özen gösterin. Çocuğunuza hafif ve az tuzlu yemekler verin, öğünlerini küçük tutun.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video