Kalp Bozuklukları Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Kalp Bozuklukları Nedir Neden Olur Ne İyi Gelir Belirtileri Ve TedavisiÇocuk yaşta ortaya çıkan kalp bozukluklarının çoğu doğuştan gelir. En sık rastlanan sorun kalp kulakçıkları arasındaki duvarda delik (atriyal septum defekt) olmasıdır. Kalbin gelişimi sırasında ortaya çıkabilecek diğer bozukluklar arasında kalp kapakçıklarının tam oluşmaması ya da kalbe yakın kan damarlarında yanlış bağlantılar sayılabilir. Kalp bozukluğu olan bir çocukta, yaşıtlarına göre genel bir performans düşüldüğü gözlenir. Doktor çocuğun kalbini dinleyerek, sorun hakkında hemen fikir sahibi olabilir. Kalbi dinlerken, doktor kalp atışlarının temiz olmadığını fark eder, tipik sistolik (üfürüm) sesleri duyulur.EKG, eko kardiyogram, kalp ultrasonu ve röntgen araştırmalarıyla çocuk muayene edilir. Gerekiyorsa damarlar yoluyla kalbe bir sonda (kalp kateteri) takılır. Böylece kalp bölmelerindeki oksijen ve karbondioksit konsantrasyonu saptanır. Günümüzde pek çok kalp bozukluğu ameliyatla düzeltilebilir, ancak her kalp bozukluğunun ameliyat edilmesi gerekmez.

Pek çok vakada septum (kalbin sağ ve sol kulakçıklarını birbirinden ayıran duvar ç.n.) bozuklukları kendiliğinden düzelir. Kalpten gelen her hışırtı bir bozukluk işareti değildir. Genellikle kalp kapakçıklarındaki kas lifleri tam gerilmediğinde, kalp üfürümü (sistolik sesleri) duyulur. Sistolik (kalbin kasılması ç.n.) kalp atışının neden olduğu kan akışıyla, gevşek olan kas lifi titreşir ve kalp üfürümü şeklinde duyulur. Bu ses çocuk yatarken, ayakta durduğu zamana göre daha belirgindir. Ama çocuğun kalbi aslında sağlıklıdır ve ameliyat edilmesi gerekmez.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Dikkat çekici bir yorgunluk hali 2) Yetersiz fiziksel dayanıklılık ve oynarken sık sık ara verme 3) Dudaklarda, el ve ayak parmaklarında morarma

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuzda bir kalp bozukluğu olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen doktora gitmelisiniz.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor çocuğunuzun kalbini dinleyecek ve gerekiyorsa başka tetkiklerin yapılmasını isteyecektir. Her üç çocuktan birinde, herhangi bir hastalık belirtisi olmayan ve tedavi gerektirmeyen kalp üfürümü olur. Bu duruma masum üfürüm (sistolik masum üfürüm) adı verilir. Sol ve sağ kalp karıncıkları birbirinden ayıran kasta küçük bir delik varsa (ventriküler septal defekt) doktor yaşamının ilk yıllarında çocuğunuzu düzenli olarak muayene edecektir. Genelde kalbin büyümesiyle beraber bu delik küçülür ve kalbin işlevlerini yerine getirmesini etkilemez.

“Mavimsi deri” adı da verilen siyanozun belirtileri, ağız çevresinde, el ve ayak parmaklarında görülen, mavimsi renk değişikliğidir. Bu kalp bozukluğunda çocuğun hücrelerine yeterince oksijen gitmez. Çocuk bu yüzden normal fiziksel performans gösteremez. Bu kalp bozukluğunun ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Kalp kapakçığı bozukluğu, kan dolaşımının akış yönünü düzenleyen aort kapakçıklarında sorun olmasına bağlı olarak ortaya çıkar ve her durumda ameliyat gerektirmeyebilir. Ancak lütfen çocuğunuzun yarışma sporları yapmasına izin vermeyin.

 

Sizin Yapabilecekleriniz: Hafif bir soğuk algınlığında bile doktor çocuğunuzun kalp bozukluğu hakkında bilgi verin. Kalp bozukluğunun kötüye gitmesini önlemek için, örneğin bakteri kaynak!’ iltihapların hemen antibiyotikle tedavi edilmesi önemlidir.

 

Yorumlar

Free Porn Video