Kabotaj Kanunu (Hakkı) Nedir? Hakkında Bilgi

 

Kabotaj Kanunu (Hakkı) Nedir ? Hakkında Bilgi ; Mustafa Kemal, İzmir iktisat Kongresini açarken yaptığı konuşmada Osmanlı Devleti’nin son zamanlarındaki durumunu yukarıdaki metinde geçen sözlerle ifade etmişti. Osmanlı Devleti’nin, bu sözlerle de vurgulandığı gibi en temel egemenlik haklarını kullanamaz hale gelmesinin nedeni kapitülasyonlardı. Öyle ki kapitülasyonlar yüzünden devlet kendi limanları arasında gemi işletme hakkı olan kabotaj hakkına bile sahip değildi.

“Ekonomik yaşamın çalışması ve canlılığı ancak ulaştırma araçlarının,Kabotaj Kanunu (Hakkı) Nedir ? Hakkında Bilgi yolların, demir yollarının, limanların durumu ve ölçüsüyle orantılıdır.” diyen Mustafa Kemal ülkemizin içine düşürüldüğü bu hali kabul edemezdi. Onun amacı, yabancıların ekonomimiz üzerindeki hakimiyetlerine son vermekti. Bu nedenle Lozan Barış Antlaşması ile kapitülasyonları kaldırmıştı. 19 Nisan 1926’da da Kabotaj Kanunu’nun kabul edilmesini sağlayarak ülkemizin ekonomik bağımsızlığını pekiştirdi.


Kabotaj Kanunu (Hakkı) Nedir ? Hakkında Bilgi

Kabotaj Kanunu (Hakkı) Nedir ? Hakkında Bilgi ; 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile ülkemiz limanları arasında gemi işletme ve deniz taşımacılığı yapma hakkı Türk vatandaşlarına tanındı. Böylece kapitülasyonların kaldırılış süreci tamamlanmış oldu.

 

 

Yorumlar

Free Porn Video