Kabızlık Nedir? Nasıl Giderilir? Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

 

Kabızlık Nedir Nasıl Giderilir Belirtileri, Nedenleri Ve TedavisiBir çocuğun nadiren büyük abdest yapması kabız olduğu anlamına gelmez. Çocuklarda da tuvalet alışkanlıkları kişiye göre değişir, günde üç kez de, haftada iki kez de tamamen normal olabilir. Ancak bir çocuk (günde beş kerenin de, on günde bir kerenin de gayet normal olduğu, emzirilen bebekler dışında) dört günden daha uzun bir süre büyük abdestini çıkarmaz ya da çocuğun dışkısı, çıkarmak için ıkınırken canını acıtacak kadar sert ve sıkı olursa, çocuğun kabız olduğundan bahsedebiliriz. Genellikle kabızlığın nedeni yanlış beslenmedir. Lifli besin azlığı, çok fazla çikolata yemek ve gereğinden az sıvı içmek dışkının sertleşmesine yol açar. Dışkı çıkarken çocuğun canı acıyorsa, sert dışkı anüste küçük, acı verici çatlaklara (fisür) neden olmuş demektir.

Çocuk bir daha sefere tuvalete büyük abdestini yapmaya gitmek istemez ve dışkısını tutar. Nihayetinde kalın bağırsak aşırı gerilir ve uyuşur: Dışkıyı boşaltma refleksi kaybolur, dışkı ancak irade dışı bir şekilde çıkar ve anüs bölgesi sürekli kirlidir, çünkü yumuşak dışkı, sertleşmiş dışkı kütlesinin etrafından dışarı akar. Kronik kabızlık sorunu çeken çocukların karnının sol alt kısmında, elle hissedilebilir bir dışkı şişkinliği olur ve karınları şişer.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Nadiren çıkan, sert, kuru dışkı 2) Büyük abdest yaparken çocuğun canının acırnası 3) Karın kramplar 4) İştahsızlık

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuzda kabızlık sorunu olduğunu düşünüyorsanız, lütfen doktorunuza danışın.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor çocuğunuzu iyice muayene edecektir: Çocuğun karnını dokunarak inceler, bağırsağın son kısmını dokunarak inceler, ultrason tetkiki ister. Çocuğun organik bir sorunu olmadığına emin olmak için, kontrast madde verilerek bağırsak röntgeni çekilebilir. Kabızlığın nedeni ruhsal sorunlarsa, doktor size bir davranış terapisi ve dışkının yumuşaması için evde hazırlayabileceğiniz ilaçlar hakkında bilgi verecektir. Doktorunuz psikoterapiye gitmeyi de önerebilir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Akut kabızlıkta genellikle lavman ya da gliserin fitili yeterli olur. Kronik kabızlık durumlarında, çocuğunuz beş ila sekiz haftalıktan büyükse, doktorun önerdiği bir müshil kullanabilirsiniz. Ancak büyük abdest ritmi normale döndükten sonra çiğ sebze ve meyve, bol sebze ve tam tahıl gibi lif içeriği yüksek gıdalar’ ve bol sıvı alimin’ içeren bir rejime geçerek, müshili kesebilirsiniz. Kabız olan bebeğe öğün aralarında bolca içecek vermelisiniz. Bu içecekler çay ya da su olabilir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video