Jiu-jitsu Nedir? Hareketleri, Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Jiu-Jitsu Nedir Hareketleri, Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiJu-jitsu dünyaya yayılmış ve farklı biçimleri gelişmiş olan eski bir Japon savaş sanatıdır. Yönetim organı JJFl’nın onayladığı geçerli iki dal, dövüş ve duo sistemleridir. İlkinin amacı sayı almaktır. Bu vuruşla ya da yere düşürdükten sonra boyun eğmeye zorlayarak gerçekleştirilir. Duo sisteminde, dövüşçü|er önceden ayarlanmış hamlelerle alıştırma dövüşü yaparlar. Ju-jitsu iki japonca sözcükten oluşur. “ju” nezaket ve “jitsu” sanat anlamına gelir. Spor dünyaya yayıldıkça hocalar “ryu” olarak bilinen kendi ekollerini geliştirdi. Birine ju-jitsu yaptığınızı söylemek oldukça belirsiz bir ifade olur: Sanatın öylesine çok türü vardır ki daha açık olmanız gerekir.

Yarışmacı Profili

Dövüşçüler hareket hızına, iyi dengeye ve özellikle tutuşlar için güce sahip olmalıdır. Eklemler -Vuruşların çoğu omuz, dirsek Ve dizlere yönelir- saldırı kadar, savunmaya da elveriş sağlaması açısından, olabildiğince esnek 0lmalıdır. Ve kuşkusuz teknik beceri çok önemlidir.

Dövüş Alanı

Uyan alanıyla birlikte dövüş alanın tamamı karşılaşma sahası olarak bilinir. Bazı ulusal ve uluslararası turnuvalar 35 metrekarelik daha küçük dövüş sahalarında yer almasına karşın çoğunlukla 100 metrekaredir. Büyük karşılaşmalarda, yüzey tatami denilen geleneksel, örülmüş hasırdan yapılır.

 

Dövüş Kuralları

Galibiyet koşullan ryu ya da ju-jitsu okuluna göre değişir. |JJF yarışmalarında, dövüş ve duo sistemleri için birer tane olmak üzere başlıca iki kural dizisi vardır.

Dövüş Sistemi

Üç kategoriden birinde ilk ippon (sayı) yapan jutsuka kazanır: Vuruş kategorisinde açık bir yumruk ya da tekme; fırlatma kategorisinde açık bir yere serme ve yer kategorisinde de boyun eğdirme.

Puo Sistemi

Jutsukalar yarışmanın her bir aşamasına başlamadan önce hakem, 20 resmi hamleden birine karşılık gelen bir sayı söyler Yarışmacılardan biri saldırır, diğeri savunma yapar. Örneğin, yarışmacılardan birinden boğma tutuşu yapması istenir; bu sırada savunmada olana bir fırlatma ile karşılık verme görevi verilir (saldırıyı savuşturmak yeterli olmaz). Teknik ve hıza göre not verilir.

 

1Dövüş Becerileri

Yandaki ilüstrasyonlar dövüş sistemindeki kategorilerin her birinde sayı yapmanın olası bir yolunu gösteriyor. Ju-jitsu bir savaş sanatı olarak sınıflandırılır; ancak rakibi yaralamak buna dahi değildir, Üstünlüğü ele geçiren dövüşçüler hamleyi sonuna kadar götürmemelidir -daha doğrusu götürmemek zorundadır. Çoktan amaçlarına ulaşmış ve ipponlarını kazanmışlardır.

İsabetli Manevralar

Ju-jitsu bir felsefe,ve yaşam biçimi olarak ortaya çıktı. Görece yakın geçmişte bir spor oldu, Bu nedenle, sayı alan tekniklerin çoğu bir ölçüte göre değerlendirilebilmesi için uyarlanmıştır.

 

Yorumlar

Free Porn Video