Jimnastik Nedir? Çeşitleri, Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Jimnastik Nedir Çeşitleri, Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiJimnastik erkeklerin ve kadınların bireysel olarak ve takımlar halinde yarıştıkları çok disiplinli bir spordur. Bireyler tek disiplin içinde veya tüm disiplinlerde yarışabilirler. Jimnastik üç ana bölüme ayrılır: Artistik jimnastik, ritmik jimnastik ve trambolin, Ritmik jimnastik sadece Kadınların yer aldığı bir disiplindir. Erkeklerin artistik jimnastiği ise altı Disiplini içerir: Yer hareketleri, kulplu beygir, halka, atlama, paralel bar ve barfiks. Kadınların artistik jimnastiği ise dört disiplini içerir: Atlama, asimetrik bar, denge aleti ve yer hareketleri.

Yarışçı Profili

Erkek ve kadın jimnastikçiler uzmanlık alanına veya alanlarına bağlı olarak çeşitli şekillerde ve ölçülerde karşımıza çıkabilirler. Örneğin, erkeklerin halka sporu vücudun üst kısmının aşırı derecede güçlü olmasını gerektirirken, kadınların ritmik jimnastikleri esnekliğe ve tam bir kas kontrolüne bağlıdır. Tüm jimnastikçilerin ortak özellikleri inanılmaz bir dengeye ve güce sahip olmalarıdır, özellikle bazı üst seviye yarışmacıların ufacık boylarını düşündüğümüzde bu dikkate değerdir.

Puanlama Kuralları

Resmi puanlama sistemi, 2004 Olimpiyatlanindaki tutarsız muhakeme suçlamalannın ardından 2006’da tekrar gözden geçirilmiştir. Ancak eleştirmenler yeni kuralın yaratıcılık pahasına teknik zorluğu ödüllendirdiğini ve imrenilen `mükemmel 10″a ulaşmanın artık imkansız olduğunu iddia ediyorlar.

 

Hakem Ve Jüri

Üst seviye jimnastik yarışlarına takım hakemleri başkanlık ederler. Jüri, A-jürisi ve B-jürisi olmak üzere ikiye ayrılır. A-jürisi iki, B-jürisi altı hakemden oluşur. Bazı disiplinler (örneğin yer hareketleri) çizgi hakemleri gibi farklı görevlilere de ihtiyaç duyar. A-jürisi, jimnastikçinin performansını iyi bir şekilde izleyebilmek için aletin önünde oturur. B jürisi ise, aletin çevresinde, A-jürisinin solundan saat yönüne doğru konumlanmıştır.

Jimnastik Alanı

Podyum olarak da bilinen jimnastik yarış alanı eş zamanlı yarışlara izin verecek şekilde düzenlenmiştir. Örneğin, alanın karşıt tarafların’ işgal edeceklerinden, erkeklerin bar dalı ile kadınların denge kalası dalı aynı zamanda gerçekleşebilir. Büyük dallarda ise, Atina 2004 Olimpiyatlarında olduğu gibi (ritmik jimnastik yarışı tamamen farklı bir mekanda gerçekleşmişti), yarışlar farklı günlerde gerçekleştirilebilirler.

Perde Arkası

Formda kalmanın bir yolu ve bir yarış biçimi olarak, jimnastiğin uzun bir hikayesi vardır. Eski Yunanlar hareketleri çıplak bir şekilde uygularlardı. Fakat her dal için giysi ve özel alet kullanımı, Almanların askeri eğitim için jimnastiği geliştirdiği 18. yüzyıla uzanır. Bu, siviller arasında da hemen yaygınlaşmış ve başka ülkelere yayılmıştır.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video