Jack London Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Sözleri Hakkında Bilgi

 

Jack London Kimdir Hayatı, Eserleri Ve Sözleri Hakkında BilgiAmerikan edebiyatının, roman ve hikâye alanında, en yüksek şöhrete erişmiş parlak yıldızlarından biri olan Jack London, 12 Ocak 1876 da San Francisco’da doğdu. Babası, dil, tarih ve gök olaylariyle uğraşan soyca İrlandalı, Profesör Chaney, annesi Flora Welman’dır. Annesi, Profesör Chaney ile beraber yaşadığı halde evli değildi. London’un doğumundan beş ay önce, Welman’ı çocuğunu düşürmeye zorlamış, isteği kabul edilmeyince onu evden koymuştu. Genç kadın, bu durum karşısında tabanca ile canına kıymağa başvurmuş, ufak sıyrıklarla kurtulmuştu.

Bu olay, şerefini kaybeden Chaney’i San Francisco’dan uzaklaştırdı. London babasını artık bütün hayatı süresince göremeyecekti. Jack London’un doğumundan 8 ay sonra annesi Flora, iki kız çocuğu babası olan John London’la evlendi. Üvey babası, Kaliforniya’da önceleri avcılıkla, sonraları ise çeşitli çiftliklerde, hayvan ve çiftlik bekçisi olarak hayatını kazanan biriydi. Ailenin kanında İngiliz, Fransız, Alman, Galli, Hollandalı, İsviçreli gibi altıya varan çeşitli kan birbirine karışmıştı. Hepsi atılgan, dayanıklı ve hareket adamı olan bu insanlar, Eski Dünyanın toplum düşüncelerini arkada bıraktıkları vatanlarında ayakkabılarının tozları gibi silkmişler; Atlantik aşırı geldikleri yeni yurtlarında, kendilerine daha iyi bir hayat sağlamağa koyulmuşlardı.

Küçük Jack, böyle bir soyun sonuncu çocuğuydu. Annesi Flora, çocuklarına karşı analık görevlerini pek az benimsemekteydi. Üvey kızlarından büyüğü olan Eliza, çocuğu evlat edindi. Eliza o zaman 8 yaşında olup, çabuk gelişmiş akıllı ve zeki bir kızdı. Bir de sokağın öbür başında oturan, küçük yavrusunu kaybetmiş Janni Prentis adında zenci bir kadın vardı. O da Jack’ın sütninesi oldu ve onu kendi öz çocuğu gibi sevdi.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video